FAQ: Jak se bránit násilníkovi

Policie varovala před násilníkem, který ozbrojený nožem napadá v Praze ženy. V souvislosti s tím jsme dostaly spousty dotazů. A protože mít informace znamená mít moc, přinášíme odpovědi na nejčastější z nich:

1) Co mám s sebou nosit na obranu?
Z běžně dostupných obranných pomůcek/zbraní, které si lze okamžitě pořídit, doporučujeme pepřový sprej. Ale: 
– naprosto zásadní je perfektně vědět, jak daný sprej funguje, a umět ho používat. Kupte si dva kusy a jeden z nich někde venku vyzkoušejte – jak dostříkne daleko, jaký je při použití rozptyl, jakou silou musíte mačkat atd.
– pro případné použití je nutné mít sprej ihned po ruce. Noste jej tak, abyste jej měli neustále v dosahu – v boční kapse bundy, v kapse kalhot atd. 
– zásadní je, abyste si opakovaně vyzkoušeli a nadrilovali i jeho rychlé vytažení, a to tak, aby byl rovnou připraven k použití (s prstem na trysce, ne například třeba otočený obráceně). 
Více informací o používání pepřového spreje najdete v našem článku zde.
 
2) Když se budu bránit, nebude to nakonec horší, protože agresora akorát povzbudím?
Toto je velmi častá obava, ale lichá. Podle několika provedených studií na stovkách reálných případů se ukazuje, že v případě napadení se sexuálním podtextem obrana velmi výrazně snižuje šanci, že se agresorovi znásilnění povede, a jen minimálně zvyšuje riziko zranění.
– bližší informace najdete v našem článku zde
– i v tomto konkrétním případě se dvě první napadené ženy úspěšně ubránily. 
– pokud jde ale o motiv loupežný, je určitě na místě zkusit vydat pachateli věci, které žádá – útok to samozřejmě může s velkou pravděpodobností odvrátit.
 
3) Co když mě bude chtít někam odvést?
Pokud se vás pachatel bude snažit hrozbou donutit se přemístit jinam (nastoupit do auta, jít s ním na jiné místo), nikdy se nepodvolte. Vaše přemístění má jediný důvod: to, co vám chce pachatel provést, nelze udělat tam, kde jste teď. Jinými slovy, na místě, odkud vás chce dostat, máte největší šanci na obranu a/nebo útěk. Riskujte klidně i poranění zbraní a utečte. Statistika jednoznačně říká, že s přesunutím na jiné místo prudce klesá šance, že se ze situace dostanete zdravá.
 
4) Jak pomoci, pokud budu svědkem něčeho takového?
Pokud už útok probíhá a vy nemáte patřičný trénink, nesnažte se zapojit se přímo fyzicky (případně si to nechejte jako poslední možnost). To ale neznamená, že nemůžete udělat nic:
– vždy byste měli alespoň z patřičné vzdálenosti zavolat Policii. 
– útok může přerušit jakýkoliv hlasitý zvuk – křik, siréna, alarm, klakson, bouchání do plechu atd. 
– dobře zvažte riziko: mějte na vědomí, že vyrušený agresor může velmi pravděpodobně obrátit svou pozornost na vás. 
– pokud útok eskaluje, hrozí závažným zraněním a vy jste se po vyhodnocení rizika rozhodli zakročit, veďte protiútok zezadu tak, aby vás agresor neviděl, zaútočte nečekaně a razantně.
– nikdy agresorovi ničím nevyhrožujte – co chcete udělat, udělejte.
– více podrobných informací o tom, jak pomoci, najdete v našem článku zde.
 

 

Nákupní košík