V souvislosti s válkou na Ukrajině a celkovou eskalací napětí mnoho lidí řeší kromě pomoci i svou vlastní přípravu na možnou krizovou událost. Proto pro vás aktualizujeme náš starší článek o přípravě domácnosti.
Možná ve vás hlodá malý červíček pochybností a říkáte si, že malá příprava neuškodí. Pokud ale začnete hledat informace na internetu, nejspíš narazíte na stránky hardcore prepperů, kde se dozvíte, že doma musíte mít zásoby konzerv na půl roku, plynové masky a hromadu střeliva. V tomto článku vás čeká odlehčenější, civilní verze…
Situace se sice mění každým dnem, nicméně některé konstanty se nemění. Podle našeho názoru nemá příliš smysl chystat se na totální rozpad systému nebo (jadernou) apokalypsu. To jsou situace, na které se reálně připravit nelze (někdo by vám sice pravděpodobně řekl, že ano, a měl by pravdu – ale je to záležitost milionových rozpočtů a měsíců času). My se v přípravě stejně jako v sebeobraně soustředíme na věci, které můžete udělat teď hned – a s minimální rozpočtem. Obyčejné, malé kroky pro obyčejné lidi.
Na co má smysl se připravit? Hackerská skupina Anonymous pohrozila Rusku kybernetickým útokem na kritickou infrastrukturu. Dá se čekat, že Rusko disponuje podobnou možností rozsáhlého kybernetického útoku. Pokud by k tomu došlo, znamená to výpadky elektřiny, vody, platebního systému a tím pádem všech základních služeb.
Představte si situaci, že v oblasti, kde bydlíte, vypadne elektřina. Ne ve vašem domě nebo ulici, ale v celém městě, nebo možná okrese, kraji, republice. A ne na hodinu, ale na dva tři dny. Co se bude dít venku na ulici? A co budete dělat vy?
V případě výpadku elektrické energie na větším území můžete počítat s tím, že běžný život se úplně zastaví. Velké obchody budou nefunkční, služby nebudou fungovat, stejně jako úřady a státní správa. Doma vám nepoteče voda, nerozsvítíte si, nepodíváte se na internet. Nebude vám fungovat spojení. Vaši sousedé a všichni okolo vás na tom budou stejně. Potraviny, které lze jíst bez přípravy a voda zmizí z menších otevřených obchodů během chvilky, zbudou prázdné regály.
Většina odborníků na civilní připravenost a příslušných úřadů (v čele s americkou FEMA – Federal Emergency Management Agency, Federální agenturou pro zvládání krize) odhaduje, že v případě rozsáhlejšího výpadku/katastrofy bude státním strukturám trvat tři dny, než dokáže zabezpečit základní potřeby obyvatel. Pro nás to znamená, že minimálně tři dny budeme odkázání sami na sebe.
Je jasné, že z hlediska prevence není právě dobrý nápad vyrazit se všemi ostatními do ulic a snažit se v nastalém chaosu zabezpečit potřeby své rodiny. Proto je lepší se na podobnou situaci připravit předem. Nestojí to mnoho a pokud budete postupovat chytře, všechny věci využijete i v případě mnohem menších nepříjemností (havárie vody ve vaší ulici).
Připravili jsem pro vás minimalistický program přípravy domácnosti. Jeho cílem je maximálně efektivní příprava na mimořádné situace, a to s minimálními náklady. Jde o obecná doporučení, na jaké oblasti se zaměřit, a je proto velmi vhodné upravit si je podle vašich podmínek, velikosti domácnosti, bytu či domu atd.
Voda
Dostatek vody je prvním potřebou, o kterou je potřeba se postarat. Na základní přežití potřebuje jedna osoba cca dva litry vody na den. Na přežití s trochou základního komfortu to je okolo pěti litrů. Čtyřčlenná domácnost tedy potřebuje šedesát litrů vody. Možné řešení je zakoupit v jakémkoliv hobbymarketu tři dvacetilitrové barely na vodu (doporučuji s kohoutkem, ale pozor, ty levnější rády protékají), naplnit je vodou z vodovodu a uskladnit někde ve skříni, komoře atd. Voda by měla být z důvodu zachování kvality uskladněna na temném místě (pokud to není možné, lze barely přikrýt tmavou látkou). Pak vydrží dlouho čerstvá, měnit ji stačí jednou za půl roku. Z hlediska rozložení rizika doporučuji doplnit zásoby dvěma-třemi baleními balené vody (tedy dalších 18-27 litrů vody). Balené vody případně mohou nahradit barely, pokud se chcete připravit teď hned. Neperlivá voda stojí šest korun; jedno balení 6 vod je zásoba pro jednoho člověka na dva dny.
Uskladněná voda má využití i mimo katastrofické události. Až u vás v ulici dojde k havárii vody a rodina bude panikařit, protože si ráno před odchodem do práce nemůže ani vyčistit zuby, budete za hvězdu, když z komory vytáhnete barel a postavíte ho na umyvadlo.
Jídlo
Bez jídla se dá vydržet dlouho, i přes to je vhodné (i z hlediska udržení morálky a předcházení paniky) mít nějaké zásoby. Jídla na tři dny moc nepotřebujete. Já to řeším tak, že mám doma krabici s oříšky, musli tyčinkami, trvanlivými sušenkami apod., ze kterých bych pohodlně vyžil několik dní. Průběžně tyto potraviny používám, když jdu na výlet a při jiných podobných příležitostech, mám tak zajištěnou obnovu a čerstvost, zároveň mám doma stále zásobu jídla na několik dní, které lze konzumovat bez jakékoliv přípravy. Možné doplnění nebo alternativa jsou moderní „jídla v prášku“ jako je Mana.
Peníze
V případě katastrofy si z bankomatu nevyberete, zároveň i uprostřed chaosu pořád platí, že peníze znamenají moc. Za zbylé potraviny, odvoz atd. zaplatíte přirozeně o hodně víc, ale hlavně v hotovosti. Vyplatí se proto mít doma schovanou rozumnou částku peněz v hotovost, a to v drobných bankovkách (překupník vám na pětitisícovku opravdu vracet nebude). Co se týká částky, obecné doporučení je zhruba výše měsíčního příjmu.
Hotovost doma přijde vhod například i v situaci, kdy vám banka omylem zablokuje účet, nebo vám ho napadne hacker.
Světlo
Bez světla přežijete, ale opět platí, že pokud ho máte, je situace příjemnější, což ovlivní i vaší psychiku. Kupte si několik velkých balení čajových svíček. Jedna vydrží svítit několik hodin (podle velikosti pět i více, doporučuji tedy kupovat spíše větší), v balení jsou zpravidla desítky kusů. Nezapomeňte k nim do komory přidat sirky a alespoň dva zapalovače (jeden vždycky selže a pokud selžou oba, sirky jsou jistota).
Stejně tak je dobré doma mít alespoň jednu čelovku a jednu kvalitní baterku, obojí s rezervními bateriemi.
Svíčky využijete, až budete připravovat romantickou večeři pro svou drahou polovičku, nebo v případě krátkodobého lokálního výpadku proudu. Čelovka se hodí, když vám doma vypadnou pojistky a potřebujete mít volné ruce na opravu atd. A využijete jí i na dovolené…
Palivo
Češi jsou národ chalupářů – a kdo nemá chalupu, má někde na venkově příbuzné nebo známé. Pokud dojde k blackoutu nebo jiné mimořádné události, je na zvážení, zda se nestáhnout mimo velké město. Chalupy a venkovské domy jsou obecně mnohem lépe připravené na to fungovat dny bez energie. Pokud to bude vaše volba, musíte se tam mít jak dostat. Máte-li auto, udržujte nádrž alespoň z poloviny plnou (tedy tankujte v momentě, kdy se ručička dostane na ½). Polovina nádrže by vám měla umožnit se po ČR dostat kamkoliv.
Mít plnou nádrž vás nestojí nic navíc, jen trochu častěji budete jezdit k pumpě. Palivo projezdíte tak jako tak.
Informace
Jak se bez elektřiny dozvíte, co se děje? I v digitální době se hodí mít doma malé rádio na baterie. V případě rozsáhlejšího výpadku to bude váš jediný zdroj informací. Ty jsou klíčové. Nebudete podléhat drbům a fámám, dozvíte se, jestli už je bezpečno, jestli a jak bude probíhat evakuace atd.
V běžném provozu jej využijete i při práci na zahradě atd.
Teplo
Pokud nefunguje elektřina, nejspíš si doma ani nezatopíte. Nicméně nemá smysl řešit přenosná kamna nebo podobné záležitosti – jakákoliv moderní stavba pár dní nějaké teplo udrží, zmrznout by jste tedy neměli. Teplé oblečení má v našich zeměpisných šířkách doma nejspíš každý, spacák většina z nás.
Když přijde na nejhorší, navlečete se do zimního oblečení. Pokud nemáte spacák do zimy, nevadí – pod tlustou zimní peřinu se dá nalehko spát v lehkém mrazu. Když na sebe naházíte další peřiny, deky a oblečete se, určitě nezmrznete.
I v případě, že jste městští tvorové, se vyplatí mít doma zimní boty s kvalitní podrážkou se vzorkem.
První pomoc
Vyplatí se mít doma pohotovostní zásobu základních léků a zdravotnického materiálu. O vybavení lékárny napíšeme článek třeba zase příště, pro teď stačí, když doma budete mít ty nejzákladnější léky: něco na bolest, lék na průjem, na zvracení, antihistaminikum, léčivo na srážení teploty. K tomu dezinfekci a náplasti, obvaz…
Obrana
Pokud čekáte na část o obraně domácnosti, zásobách střelných zbraní a nábojů, nedočkáte se… Jak jsem zmínil na začátku, nemluvím zde o apokalypse a rozpadu řádu, ale o výjimečných, byť v globálním měřítku relativně běžných (a proto pravděpodobných) událostech a velmi všední, základní přípravě. Ta přijde vhod v případě drobných výpadků a nepříjemností, zároveň bude klíčová pro bezpečné přečkání rozsáhlejší katastrofy, ať už přírodního, průmyslového nebo jiného původu. Pokud po přečtení článku začnete alespoň přemýšlet, co byste v podobné situaci dělali, splnil svůj účel. Konkrétní kroky jsou už jen na vás…