Pepřový sprej je jedna z nejčastějších zbraní, kterou lidé nosí na svou ochranu. Může to být velmi užitečná pomůcka, stejně tak ovšem může velmi snadno uškodit tomu, kdo se s ním chystal bránit. V následujícím článku proto najdete shrnutí našich bohatých zkušeností z praxe i z tematických seminářů.

Vybral jsem pro vás ty nejdůležitější tipy, jak postupovat, aby mělo použití pepřového spreje v krizové situaci nejvyšší možnou účinnost a tudíž šanci na úspěch.

Použití pepřového spreje v sebeobraně

Naprosto zásadní je perfektně vědět, jak daný sprej funguje, a umět ho používat. Produktové letáky i prodavači zpravidla přehání, zejména co se týká dosahu atd. Sprej si proto vždy vyzkoušejte. Kupte si dva kusy (některé lepší firmy vyrábí i spreje cvičné, zcela shodné s těmi pravými, pouze naplněné neškodnou emulzí) a jeden z nich vyzkoušejte.

Vyzkoušejte ovládání, odjištění pojistky, dosah, přesnost, odolnost proti větru, zda-li funguje i v horizontální poloze, tryskou dolů atd. Z mých zkušeností vyplývá, že drtivá většina lidí je překvapena, jak se sprej ve skutečnosti chová. Dosah je o dost menší, než si představovali, zpravidla je potřeba mířit o dost výše, než čekali atd. Pozor! Jednou použitý sprej vyhoďte, i když ještě obsahuje dost náplně. Ve spreji se po použití vytvoří netěsnosti a postupně z něj vyprchá hnací plyn!

Pro případné použití je nutné mít sprej ihned po ruce. Pepřový sprej na dně kabelky či v zadní kapse batohu je vám skutečně k ničemu. Noste jej tak, abyste jej měli neustále v dosahu – v boční kapse bundy, v kapse kalhot, případně v pouzdru na opasku, ideálně pořád na stejném místě. Zásadní je, abyste si opakovaně vyzkoušeli a nadrilovali i jeho rychlé vytažení, a to tak, aby byl rovnou připraven k použití (s prstem na trysce, ne například otočený obráceně nebo dolů).

Pokud nosíte sprej po ruce - například v kapse - můžete jej v krizové situaci nahmatat a připravit si jej do ruky. Vytažení a použití pak může být velmi rychlé. V reálné situaci sprejem nikdy (!!!) nehrozte. Pokud se potřebujete bránit, vytáhněte jej a co nejdříve použijte. Pokud budete váhat, zkušený útočník toho může využít a sprej vám zablokovat nebo vyrazit, případně si stačí zakrýt oči atd.

Mějte na paměti, že pepřový sprej je pouze pomůcka, která je funkční jen natolik, nakolik je schopný ji její majitel ovládat. Pokud nezvládnete krizovou situaci psychicky, žádný pomůcka vám nepomůže. A k psychickému zvládnutí situace potřebujete trénink. Při správném poskládání a vedení nemusí být vůbec dlouhý, v každém případě musí být alespoň nějaký. Pokud v situaci, kdy vám bude hrozit napadení, zamrznete, žádný sprej vám nepomůže. Velmi proto doporučuji absolvovat alespoň nějaký trénink sebeobrany, zaměřený na chování v krizových situacích (např. náš mini-kurz), případně kurz zaměřený rovnou na použití pepřového spreje (náš kurz Pepřový sprej prakticky).

Jaký pepřový sprej vybrat

Velmi důležitá je také kvalita spreje. Otestoval jsem několik desítek značek sprejů a rozdíly jsou zásadní, jak v kvalitě samotné náplně, tak v dosahu, možnostech ovládání atd. Zásadně nedoporučuji kupovat si pepřový sprej u pochybných prodejců na tržnici apod. My jsme na našich seminářích opakovaně otestovali produkty firmy Sabre Red a můžeme je proto doporučit (aniž k ní máme jakýkoliv obchodní vztah!).

Sprej je potřeba pravidelně obměňovat za nový. I když expirační doba je u sprejů až čtyři roky, doporučuji pravidelně každé dva roky koupit nový, a to kvůli drobným netěsnostem a možným únikům hnací látky. V obchodě si překontrolujte datum výroby a kupujte vždy nově vyrobený sprej! Vzhledem k expirační době není výjimkou, že na skladě jsou i spreje dva roky staré (a tedy pomalu zralé na výměnu)…

Existuje několik typů sprejů podle způsobu, jakým z nich vychází účinná látka: mlha, paprsek a gel. Mlha vytvoří oblak a nejlépe jde přirovnat ke spreji na vlasy. Paprsek („tekutá střela“) je soustředěný proud, který se rozstříkne až po dopadu. Gel je látka, která se nerozstřikuje ani po dopadu a nejlépe jde přirovnat ke gelům na vlasy. Jaký je vhodný pro vás? Jednoznačně paprsek, který má vyšší odolnost proti větru, a ještě lépe gel, protože v sebeobraně je pravděpodobné, že sprej budete používat v uzavřeném prostředí (místnost, vozidlo atd.).

Na trhu najdete také hybridy sprejů a svítilen. Tento typ nemůžu doporučit. Pokud má svítilna samostatné ovládání, je v krizové situaci problém zmáčknout správné tlačítko (nesvítit v momentu, kdy chci stříkat sprejem, a naopak); pokud jej nemá, pak je problematické to, že pokud chci mít sprej připraven, musím svítit i když nechci - a tak na sebe „navádět“ útočníka.

Spreje bývají vybaveny různými pojistkami. Vyhněte se pokud možno provedení s pojistkou, kterou je nutno odjistit do strany. Ze zkušeností z našich seminářů vyplývá vysoká pravděpodobnost, že odjištěním sprej o kousek otočíte a při použití bude směřovat do strany a nikoliv přímo na útočníka.

Účinky použití pepřového spreje

Pepřový sprej je obecně řečeno velice účinný. Při kontaktu s očima útočník pocítí s mírným zpožděním (cca 2-5 sekund) prudkou bolest, která ho donutí zavřít oči a vyřadí z provozu zrak. Oči nejdou dlouhé minuty otevřít a pokud ano, jsou zality slzami. Výrobci zpravidla uvádí další účinky pepřových sprejů (bolest, problémy s dechem, pálení kůže), ty jsou ale diskutabilní.

Popsané zpoždění je velmi důležité a je potřeba s ním počítat. Zkušený agresor je schopný dát několik silných ran za vteřinu - proto je nanejvýš důležité používat sprej z dostatečné vzdálenosti a v ní se několik vteřin po použtí spreje udržet! Pokud je útočník ovlivněný chemickými látkami (drogy, alkohol), nemusí pro něj být bolest, která po zásahu do očí spolehlivě vyřadí střízlivého člověka, problém. Nicméně, zasažený, ať už je v jakémkoliv stavu, v každém případě neuvidí, oči se mu zalijí slzami a instinktivně zavřou. Ovšem pozor: takový útočník může být dobrých zhruba 20-30 vteřin schopen plně fungovat, byť oslepený, než jej dostihnou další účinky (omezení dechu atd.). Po použití pepřového spreje je tedy zásadní dostat se z dosahu útočníka, neboť i oslepený může být nebezpečný!

Pálení kůže a další popisované účinky nejsou pro útočníka problémem už vůbec. Na to, aby si pálení atd. útočník ani nevšiml, bohatě stačí vyšší hladina adrenalinu (osobně odzkoušeno!). Z toho vyplývá i cíl, kam sprejem míříme: vždy se snažíme zasáhnout útočníkovi oči, případně nos a ústa. Jiné cíle nemají smysl.

Pepřový sprej má samozřejmě limity použití. Těmi nejzásadnějšími jsou povětrnostní podmínky a uzavřené prostory. V silném větru, dešti apod. sprejem pravděpodobně nezasáhnete cíl a velmi razantně zvyšujete pravděpodobnost, že zasáhnete sami sebe. Toto riziko se týká i těsných, uzavřených prostorů (výtah, automobil apod.) – zde ale hodně klesá použitím sprej s gelovou náplní.

V každém případě je pepřový sprej pouze věc. Může se rozbít, poškodit, může vám ve stresu vypadnout z ruky, útočník vám ji může vyrazit, nemusí na něj fungovat nebo ji jednoduše zrovna nebudete mít u sebe (sundáte si bundu nebo budete na koupališti). Proto ji taky opakovaně označujeme za pomůcku. Schopnost ubránit se v krizové situaci vlastníma rukama je vždy základem, který se dá vhodně zvolenou pomůckou hodně vylepšit, a ke kterému se také lze vrátit, když pomůcka z jakéhokoliv důvodu selže.