Jak se chránit před kriminalitou při cestování

Léto je časem cestování a objevování nových míst. Bohužel turisté a turistky jsou často cílem kriminálních gangů, které využívají jejich nepozornosti, neznalosti prostředí a jazykové bariéry. Jde jim především o peníze, ale ne vždy. V případě žen je velmi časté, že kriminálníci nechtějí (jen) peníze, ale situaci zneužijí i k sexuálnímu nátlaku a vydírání, jehož cílem je domoci se sexu.  

Tento článek vám proto přináší praktické rady, jak se chránit před zločinem během cestování.

Co se v tomto článku dozvíte:

  1. Základní bezpečnostní opatření před cestou: Naučte se, jak se připravit před odjezdem a jaká opatření přijmout pro svou bezpečnost!
  2. Rozpoznání kriminálních taktik: Dozvíte se o nejčastějších metodách, které kriminálníci používají, a jak se jim vyhnout.
  3. Praktické tipy pro každodenní situace: Získáte konkrétní rady, jak se chovat, aby ses nestala obětí zločinu.
  4. Co dělat, když se staneš cílem útoku: Naučíte se, jak reagovat, pokud se ocitneš v nebezpečné situaci.

Základní bezpečnostní opatření před cestou

   1. Registrace do systému DROZD: Před cestou se zaregistrujte do systému DROZD, který provozuje Ministerstvo zahraničí. V případě mimořádné události nebo přírodní katastrofy vás může kontaktovat SMS zprávou a poskytnout potřebnou pomoc.

   2. Mapa okolí: Po příjezdu do destinace si v mapě vyhledejte nejbližší nemocnici, policejní stanici a také ambasádu, abyste věděli kam zamířit v případě nouze. Určete si také místo srazu s vašimi společníky pro případ, že se z nějakého důvodu rozdělíte a nebudete se moci setkat tam, kde bydlíte (hotel bude třeba evakuovaný kvůli požáru).

   3. Odstranění identifikačních štítků: Po příletu si sundejte cedulky se jménem a telefonním číslem ze zavazadel. Tyto údaje mohou zločinci zneužít k metodám sociálního inženýrství.

Praktické tipy pro každodenní situace

1. Opatrnost při výměně peněz: U směnáren na letištích a jiných turisticky exponovaných místech často číhají tzv. spotteři, kteří čekají na lidi, kteří si mění větší sumu peněz, a dávají o nich ihned vědět dalším komplicům.

2. Noste s sebou hotovost jen na denní útratu: V peněžence noste jen nižší množství hotovosti na běžné denní výdaje. Větší obnos si schovejte jinde, kde ho nemůže nikdo zahlédnout.

3. Oddělené doklady a peníze: Nenoste doklady a peníze na jednom místě. V případě krádeže peněz pak nepřijdete o doklady.

4. Sociální média: Nezveřejňujte na sociálních médiích informace o své dovolené v reálném čase. Počkejte, až se vrátíte domů, a teprve potom sdílejte své zážitky.

Příklady běžných kriminálních taktik

Trik s politým batohem: Kriminálník na terč „ náhodně“ vylije pití a nabídne pomoc s čištěním, během čehož vybere kapsy oběti.

Propíchnutá pneumatika: Zločinci nastraží hřebík pod pneumatiku auta vybraného terče. Když zastaví a začne měnit pneumatiku, komplicové mu vyberou auto.

Falešný pomocník: Kriminálník vám nabídne pomoc při nehodě, která je ve skutečnosti nastražená (jeho komplic vás polije, nastaví vám nohu, prořízne zavazadlo, vrazí do vás atd.). Zatímco oběť je rozptýlená pomocí, komplicové ji nepozorovaně okradou.

Sexuální nabídky: Atraktivní žena osloví muže a nabízí sexuální zážitky. Zatímco ho takto rozptyluje, její komplicové mu prohledají kapsy.

Falešný spolucestovatel: Kriminálník oblečený jako turista osloví jiného cestovatele a navrhne zajít na čaj. Při placení dostanete astronomicky vysoký účet, například čaj za 4 eura najednou stojí 40 nebo 400 eur. Při reklamaci částky vám obsluha vysvětlí, že jde o speciální, velmi drahý čaj, a donese vám znovu menu, kde jsou částky o dvě desetinná místa vyšší než původně. Komplic ochotně zaplatí hotově, čímž zvýší tlak na to, abyste také zaplatili.

Služba jako poděkování: Pouličnímu čističi bot vypadne z ruky kartáč. Vy mu ho podáte, on vám „z vděčnosti“ nabídne vyleštění bot. Jakmile práci dodělá, dozvíte se, že dlužíte 50 eur. No a pokud protestujete, obklopí vás partička kompliců, aby vám vysvětlili, že zaplatit opravdu musíte.

Vzorek zdarma: Prodavač kytek vám podá kytku „zdarma“. Ale jakmile si věc vezmete do ruky, zjistíte, že zdarma znamená hodně draho. A vrátit to už nejde, musíte zaplatit.

Vydírání “detektivy”: Na ulici se na vás nalepí prodavač drog. Vnucuje vám je, strká vám je do ruky – a v ten moment se ukáže ochranka nebo falešní detektivové, kteří vám vysvětlí, že buď zaplatíte, nebo se bude řešit vaše přestoupení zákona.

Sebeobrana v případě, když se stanete cílem útoku

Kriminálníci fungují sériovým způsobem a nestojí o jakékoliv komplikace. Ty pro ně znamenají ztrátu času a tudíž výdělku a riziko nežádoucí pozornosti dalších lidí nebo úřadů. Pokud takovou komplikací budete, je velmi pravděpodobné, že vás nechají být. Nemají důvod naléhat, tlačit, mstít se – jednoduše proto, že za tu dobu mohou zmáknout dva nebo tři „kšefty“ bez komplikací. Příležitostí mají zejména v turistických lokalitách všude dost.

Co tedy konkrétně dělat?

1. Odmítnutí pomoci: Pokud vám někdo nabídne „pomoc“, například při náhlé nehodě, zdvořile odmítněte a vyhledejte pomoc sami.

2. Povyk: Pokud cítíte, že se vám něco nezdá, způsobte povyk. Kriminálníci nechtějí přitahovat pozornost a pravděpodobně vás nechají být.

3. Rychlý odchod: Jakmile zjistíte, že se situace může stát nebezpečnou, otočte se na patě a odejděte. Kriminálníci nechtějí komplikace a raději vás nechají být.

Nákupní košík