6 tipů pro bezpečí vašeho dítěte

Pokud máte malé dítě, které vyráží „samo do světa,“ zamyslete se také nad jeho bezpečností. V tomto článku je šest věci, které by z pohledu osobní bezpečnosti vaše dítě mělo znát a umět.

1) Kdo je cizí člověk
Asi každý rodič říká svému dítěti, že se s cizími lidmi se nemluví. Vysvětlete dítěti důkladně, co znamená cizí. Nejlépe na příkladech. Dítě může přemýšlet jinak než dospělý. Setkal jsem se s příběhem uneseného děvčete, které nastoupilo k cizímu muži do auta proto, že na ní zablikal světly. Její vysvětlení? „Kdyby mě neznal, tak na mě přeci nebude blikat.“ Vysvětlete dítěti, že cizí je i člověk, které zná vás jako rodiče, kterého potkávají na lavičce před domem atd.

2) Kdy s cizím člověkem mluvit
Ví vaše dítě, co má dělat, když se ztratí například v obchodním centru nebo na nádraží? Správná odpověď je nikam nechodit nesnažit se dostat domů nebo najít rodiče, ale oslovit policistu, ostrahu či zaměstnance – tedy cizí lidi – s prosbou o pomoc. Vysvětlete svému dítěti, že existují cizí lidé, kteří jsou důvěryhodní a na které se může obrátit v případě problému (například když se ztratí či je bude někdo obtěžovat). Typicky policisté, řidič MHD v případě, že nastoupilo do špatného autobusu a podobně. Naučte je přesně, jak takové lidi poznat.
Pokud není nablízku žádná autorita, je dobrá volba naučit dítě požádat o pomoc ženu s malým dítětem – dá se u ní čekat velká míra empatie a minimální riziko hrozby.
Naučte jej přesně, co má říct –  pozdravit, popsat problém (“ztratil jsem se”, “tenhle pán mě obtěžuje, já ho neznám a bojím se”) a poprosit o pomoc (“můžete mi prosím pomoct?”).

3) Zlé lidi nejde poznat podle vzhledu
Promluvte s dítětem otevřeně o tom, že existují zlí lidé, kteří mohou děti unést a provádět jim zlé věci. Vysvětlete jim, že to zpravidla nejsou otrhaní špinavci, ale klidně milí, usměvaví lidé, pěkně oblečení, klidně i ženy. A mohou to být i lidé, které znají. Zlé lidi nejde poznat podle vzhledu! Mohou číhat a snažit se dítě nalákat i na místech plných dalších lidí. Nepodlehněte iluzi, že dítě je na rušných místech v bezpečí.

4) Nejčastější triky 
Rozdávání bonbónů zná každý. Co takhle starší pán s vodítkem, kterému se zaběhl pes a požádá vaše dítě o pomoc s jeho hledáním? Vysvětlete dítěti, že pomáhat lidem je správné, ale že pokud dospělý požádá o pomoc dítě, měli by se mi mít velmi na pozoru a odejít pryč. Optimální je naučit je větu typu: „Já sem jenom dítě, poproste někoho dospělého. Můžu vám ho zavolat.“ A pak ho třeba i zavolat – koneckonců, třeba opravdu narazí na někoho, kdo potřebuje pomoct.

5) Co dělat v případě krize
Naučte děti správně reagovat v krizových situacích. Naučit neznamená jen vysvětlit – optimální je sehrát s dítětem scénáře (scénky) a nacvičit, jak by mělo reagovat. Šance, že dítě v reálné situaci zareaguje správně, pokud si postup vyzkouší, je výrazně vyšší. V našich kurzech učíme děti tři reakce – utéct, říct si o pomoc kolemjdoucím, křičet.

Pokud se cizí člověk nenechá odradit naučenou větou a dále naléhá, či přistupuje blíže, naučte dítě okamžitě utéct. Nacvičte s ním jak utéct (hlavně bezpečně) a kam utéct, tedy kde hledat útočiště – domov, škola, ale třeba i obchod, restaurace atd.

V případě nouzové situace by si dítě mělo umět říct o pomoc kolemjdoucím (další prolomení pravidla „nemluv s cizími lidmi“): „Paní, prosím, pomozte mi. Ten pán mě otravuje, neznám ho a bojím se. Zavolejte prosím policii. Nechoďte pryč.“

Naučte vaše dítě křičet. Obzvláště holčičky s tím mohou mít problém – vždyť jim odmala někdo říká, aby se ztišily, nevyváděly atd. Naučte je také co křičet: „Pomoc, nechte mě… Zavolejte policii“ atd. U malých dětí je křik “pomoc” obecně dobrá volba – společnost je nastavená tak, že dítěti se pomáhá. Neučte dítě volat “hoří” – lidé si mohou myslet, že si z nich dítě dělá legraci.

Pamatujte, že dítě nechceme strašit. Pokud s ním postupy secvičíte formou her a scének, které ho budou bavit, je mnohem větší šance, že si je zapamatuje a že v reálné situaci adekvátně zareaguje.

6) Bonus: heslo pro případ nouze
Myslete i na případ, že z nějakého důvodu nebudete moci dítě ze školy či kroužku vyzvednout, a budete pro něj někoho muset poslat. Domluvte si s ním tajné heslo. Vaše dítě nesmí nikdy s nikým odejít, pokud mu neřekne heslo! A to i kdyby to byl váš soused nebo kolega z práce.

A pokud to nestačí: Naše kurzy sebeobrany pro děti najdete na záložce s kurzy.

Nákupní košík