Evakuační zavazadlo aneb „Go bag“

V tomto článku budeme pokračovat v tématu vybavení domácnosti na mimořádnou událost. Podíváme se na situaci, kdy v domácnosti nebudeme moci zůstat, ale budeme ji muset narychlo opustit.

V tomto článku budeme pokračovat v tématu vybavení domácnosti na mimořádnou událost. Podíváme se na situaci, kdy v domácnosti nebudeme moci zůstat, ale budeme ji muset narychlo opustit.

Představte si, že vás v noci vzbudí policejní hlášení, vyhlašující okamžitou evakuaci. A nemusí to být nutně kvůli válce, ale třeba proto, že ve vaší ulici havarovala cisterna s nebezpečným nákladem, nebo váš dům zachvátil pořár. Nebo sto dalších možností. Co si během rychlého odchodu vezmete sebou? Budete stát na ulici ve spodním prádle, v dece od hasičů, a odkázáni na cizí pomoc?

Pokud se tomu chcete vyhnout, vyplatí se mít připraveno evakuační zavazadlo. Evakuační zavazadlo je neustále zabalený batoh, který stačí zvednout a můžete jít s vědomím, že na pár dní jste schopni se o sebe a své blízké postarat. Nemluvím tu o žádné postapokalyptické fantazii přežívání v lesích poté, co se z většiny lidí na světě stanou zombie. Mluvím o obyčejné připravenosti na situaci, že musíte neplánovaně a rychle opustit svůj domov.

Jako vždy platí, že se soustředíme na „civilní připravenost“ – něco, co může udělat každý, s minimálními náklady a tak, aby všechno, za co vydáme peníze, mělo i jiné využití (například při kempování).

 

Zavazadlo

Nejprve pojďme k samotnému zavazadlu. Nemusím asi složitě vysvětlovat, že váš skořepinový kufr na kolečkách, se kterým jezdíte na dovolenou, není právě vhodný. Ideální je batoh na záda s rozumným objemem, řekněme do 45 litrů. Na rozdíl od survivalistů nevolte vojenské modely, jsou nápadné a kdekoliv se v nich objevíte, přitahují ne vždy žádoucí pozornost. Běžný outdoorový model postačí, dejte jen pozor na to, ať je voděodolný, obsahuje pláštěnku a má komfortní systém nošení.

Oblečení

První, co potřebujete, je oblečení. V evakuačním zavazadle by měly být kalhoty, triko a mikina, a to ve více kusech. Čím obyčejnější (jednobarevné, bez křiklavých nápisů atd.), tím lepší – v mimořádné situaci chcete být spíše nenápadní. Vaše oblečení by spolu mělo ladit – když to bude potřeba, měli byste schopni se obléct tak, jak je vhodné k pohybu v běžné společnosti (malá nápověda – maskáče to určitě nejsou). Pokud možno, volte moderní, lehké, odolné, nemačkavé a rychleschnoucí syntetické materiály. Ideální místo k nákupu jsou outdoorové obchody. Vyhněte se armyshopům a tzv. „taktickému“ vybavení.

Nezapomeňte ani na spodní prádlo a ponožky a samozřejmě náhradní boty.

Dále pokračujte podle outdorového systému vrstev. Základní oblečení je vhodné doplnit tepelně izolační vrstvou, tedy například fleecovou bundou, teplou vrstvou pod kalhoty a nezapomeňte ani na rukavice a čepici. V neposlední řadě do batohu patří vnější ochranná vrstva, tedy nepromokavá bunda i kalhoty nebo pláštěnka. O všem oblečení z hlediska vzhledu platí to, co byl napsáno výše.

Jako poslední do batohu přidejte solidní pracovní rukavice.

Termofólie

Pokud jde o tepelný komfort, určitě si do zavazadla dejte stříbrné/zlaté termofólie, a to hned v několika kusech (kdyby pro nic jiného, tak pro ty méně připravené z vašeho okolí). Je to zázračný kus vybavení doslova za pár korun, které pomůže s nouzovým teplotním komfortem.

Spaní

Pak je tu spaní – základem je karimatka. Ideální klasická pěnová, která má i více využití. Nafukovací sice poskytuje více komfortu, ale může se propíchnout. Přihodit můžete i spacák, případně alespoň deku (nicméně v nouzi se vyspíte i bez ní).

Voda

Další na řadě je voda. Mějte v batohu dvě 1,5 litrové lahve balené vody. V temném prostředí vydrží dlouho čerstvé a tři litry jsou dostatečné na pokrytí doby, než se dostanete k jinému zdroji pitné vody. Pokud jste více opatrní nebo ho prostě máte k dispozici ze svých outdoorových aktivit, přidejte i filtr na vodu (to už je ale dražší záležitost) a/nebo dezinfekční tablety.

Jídlo

Z hlediska jídla doporučuji mít batohu něco na způsob několika ovocných/ořechových energetických tyčinek, hroznový cukr a nějaký „nakopávač“ – například guaranu v tabletkách. V prvních hodinách není jídlo vůbec podstatné, ale malá sladkost zvedne morálku. A protože neštěstí nechodí nikdy samo, pro případ, že budete hodně unaveni a nebudete zrovna v situaci, kdy můžete spát, bude se možná hodit zmíněný nakopávač. Hodit se může i pár dávek plnohodontého jídla v prášku typu „Mana“.

Dokumenty

Protože žijeme v moderní společnosti a nechystáme se do zemljanky do lesů, nezapomeňte na dokumenty. Do evakuačního zavazadla patří barevné kopie všech důležitých průkazů (občanský průkaz, řidičák, kartička pojištěnce, pas), dokumentů (pojistné smlouvy) a seznam důležitých kontaktů a informací (čísla účtů atd.), a to ideálně ve vodotěsném pouzdře. Vyplatí se i přihodit voděodolnou flash paměť s elektronickou verzí těchto dokumentů.

Peníze

Peníze hýbou světem, proto je potřebujete mít u sebe. Pokud půjde o rozsáhlejší mimořádnou událost (jako je válečný konflikt, ale i průmyslovou katastrofu, přírodní katastrofu větších rozměrů), se vším důležitým se bude obchodovat pod rukou a platební karta vám bude k ničemu. Ukryjte peníze v hotovosti v evakuačním zavazadle na několika místech, v drobnějších bankovkách. Vyšší úroveň připravenosti znamená mít po ruce i dostatečný obnos v tvrdé měně (nejlépe dolary).

Lékárnička

V každém případě se vyplatí mít v evakuačním zavazadle lékárničku. O jejím obsahu podrobně zase příště, nicméně základní vybavení je nutností, a to jak stran záchrany holého života, tak možných drobných komplikací (tržné rány, průjem…).

Hygiena

S lékárnou jde ruku v ruce hygienický balíček: mýdlo, tekutá dezinfekce, pasta na zuby, kartáček, vlhčené ubrousky, krém a deodorant ve spreji. Deodorant? Ale ano – pokud budete vypadat a smrdět jako bezdomovec, bude s vámi okolí jako s bezdomovcem zacházet. Jakkoliv je to smutné, je to holý fakt. Nezapomeňte na cestovní rychleschnoucí ručník.

Světlo

Dále do evakuačního zavazadla patří pár nezbytností. Na první místě světlo: dobrá čelovka s nouzovým světlem a výkonná baterka do ruky, vše s náhradními bateriemi (lithiovými – mají delší dobu skladovatelnosti a vyšší výkon). Dále komunikace – náhradní mobil, nabíječka a přednabitá sim karta. Kapesní rádio na baterky (opět s náhradními bateriemi). Kapesní multifunkční nůž a multitool (kleště).

Důležité drobnosti

Pak je tu celá řada drobností, které vám výrazně usnadní život. Nezapomeňte na ně, hodí se pořád a vždy

– pár metrů provázku
– zapalovač
– pár metrů pásky ducktape
– šitíčko
– špunty do uší
– několik igelitových pytlů/tašek
– lžíce/lžička
– plastová krabička s víčkem (na jídlo)
– pár kolíčků na prádlo
– kus drátu
– tužka a papír, fix
– nabitá powerbanka + kabel na prpojení s mobilem

Batůžek

V batohu by kromě všeho vyjmenovaného měl být menší batůžek nebo větší ledvinka pro případ, že hlavní evakuační zavazadlo budete muset (nebo chtít) někde nechat a důležité věci budete chtít mít u sebe.

Obrana

Jako poslední zmíním obranu. V mimořádných situacích si lidé spíše pomáhají, existují na to studie z celého světa. Boj všech proti všem jako v apokalyptických filmech se nestane. Nicméně, stejně jako v běžném životě platí, že „shit happens“ a mít po ruce pepřový sprej se hodí vždy.

 

Pokud máte v batohu ještě místo, můžete pokračovat dál podle svých preferencí: přidat můžete dlší kempinkové vybavení jako je malý vařič atd.

 

Jako u předešlého článku o přípravě domácnosti na závěr zdůrazním, že evakuační zavazadlo vás v ideálním případě bude stát jen pár korun (za zmíněné kopie dokumentů). Pokud občas vyrážíte do přírody, vše potřebné doma nejspíš už máte – pouze uskladněné porůznu ve skříních a policích.

Vše, k čemu vás vybízím, je zabalit vše do batohu, který nejspíš máte také, a umístit na přístupné místo ve vaší domácnosti. Jedinou komplikací bude, že to v případě výletu budete muset párkrát do roka vybalit – což je docela dobrá cena za to, že zbytek roku budete připraveni…

 

Nákupní košík