Jak si zabezpečit domov

Před koncem roku proběhla médii zpráva o útoku na tenistku Petru Kvitovou, kterou pachatel pobodal přímo u ní v bytě. V dnešním článku se proto podíváme, jakým způsobem se chránit před tímto typem útoků. Nikoliv překvapivě se zaměříme na prevenci.

1) Nechte si na dveře namontovat bezpečnostní řetěz nebo jiný podobný mechanismus. Ten vám umožní pootevřít dveře, vést konverzaci s tím, kdo zazvonil, a přitom mít stále „zamčeno.“
Nekupujte si bezpečnostní řetěz sami na tržnici a už vůbec si ho samo neinstalujte, pokud nejste opravdu zruční kutilové. Většina bezpečnostních řetězů, které jsem viděl, byla nainstalována buď špatně, nebo nedostatečně. Správně nainstalovaný a provedený bezpečnostní řetěz umožní vytažení řetězu pouze, když jsou dveře zavřené, a je zkonstruován tak, aby odolal kopu nebo nárazu 100 kg chlapa. To řetěz z tržnice na dvou šroubcích nezvládne, věřte mi. Špatná zpráva na konec: pokud nemáte bezpečnostní dveře, je vám řetěz na nic. Není kam přidělat.
 
2) Ani ten nejlepší řetěz vám ovšem nepomůže, pokud si útočníka domů pustíte sami. Nepouštět si do bytu cizí lidi se jeví jako jasné pravidlo, ale jak se ukázalo u tenistky Kvitové, zkušenému podvodníkovi podlehne kde kdo. Schopnost a vynalézavost podvodníků je nekonečná a řada jejich historek natolik uvěřitelná, že vaši snahu vyhovět zastaví jen striktně daná hranice.
Proto si dejte jako jasné pravidlo: ke mně domů nikdo cizí nesmí, leda bude dobře prověřen. Raději odmítněte legitimního odečítače, než abyste si do bytu pustili lupiče/tipaře atd. Nenechte se uprosit ani přesvědčit, nenechte na sebe tlačit.
Poučte o tomto pravidle každého obyvatele domácnosti, zejména děti a staré rodiče. Ti bývají nejslabším bodem zabezpečení. Vysvětlete jim, že bez vašeho souhlasu do bytu nikdo nesmí. Neodbývejte toto poučení jednou větou, vysvětlete svým blízkým opravdu důkladně, že zlí lidé používají nejrůznější triky atd. Nikdo cizí do bytu nesmí, ani kdyby se s vámi znal od dětství, umíral nebo ho posílal ředitel zeměkoule. Nikdo! 
 
3) Pokud máte vodoměr/plynoměr atd. v bytě a je potřeba osobní odečet, bude vás váš dodavatel energií, alespoň pokud patří mezi ty slušné, kontaktovat předem. Bez ohlášení nikoho nepouštějte. To, že máte lístek na dveřích týden předem neznamená nic – vytiskne si ho každý doma na barevné tiskárně. Pokud ho na dveřích/ve schránce najdete, zavolejte svému dodavateli energií a prověřte jeho pravost (pokud nechcete být za paranoika, zavolejte s tím, že jste dva dny na služební cestě a chcete přeložit termín).
 
4) Pokud se dostaví v legitimní termín pracovník na odečet a máte pochybnosti, ověřte si ho. Vezměte si jeho průkazku, zapište údaje. Pošlete ho zatím k sousedům a zavolejte na centrálu pro potvrzení, že je opravdu od nich.
Nebo zkuste improvizovat a čekejte na reakci. Zeptejte se ho, pro jakou společnost pracuje (poskytovatelů energií je celá řada, šance, že se zloděj trefí, není velká), a i když se trefí, reagujte („ale já nejsem u ČEZ, ale u PRE!). Řekněte, že u vás byl někdo na odečtu včera atd.
 
5) Mějte u dveří připravené „přemlouvátko“ pro případ, že nezvaný host bude neodbytný. Dobrý bezpečnostní řetěz by útočníka měl udržet, ovšem ruka nebo noha mez dveřmi na klidu nepřidá. Dobře mířený zásah pepřovým pepřový sprej vám zajistí, že noha mezi dveřmi rychle zmizí a vy budete moct v klidu zabouchnout. A zavolat policii.
 
Nákupní košík