Pepřový sprej v sebeobraně

Pepřový sprej je jedna z nejčastějších zbraní, kterou lidé nosí na svou ochranu. Může to být velmi užitečná pomůcka, stejně tak ovšem může velmi snadno uškodit tomu, kdo se s ním chystal bránit. V následujícím článku proto najdete shrnutí našich bohatých zkušeností z praxe i z tematických seminářů.

Vybrali jsem pro vás ty nejdůležitější tipy, jak postupovat, aby mělo použití pepřového spreje v krizové situaci nejvyšší možnou šanci na úspěch.

Použití pepřového spreje v sebeobraně

Naprosto zásadní je perfektně vědět, jak daný sprej funguje, a umět ho používat. Zjišťovat, jakou silou se vlastně mačká pojistka (případně to, že sprej jedním prstem vůbec nezmáčnete, což jsme na kurzu také viděli), jak daleko sprej dostříkne, jak silný a široký proud z něj vlastně vyletí atd. v reálné situaci opravdu nechcete. Pokud vás to jen zdrží, budete mít štěstí, ale pravděpodobnější je, že sprej použít nezvládnete.

Hodně lidí má navíc nereálná očekávání, protože produktové letáky i prodavači zpravidla přehání, zejména co se týká dosahu atd. Kupte si proto dva kusy (některé lepší firmy vyrábí i spreje cvičné, zcela shodné s těmi pravými, naplněné pouze emulzí bez účinné látky) a jeden z nich si někde v ústraní, na místě, kde nehrozí, že zasáhnete jiné lidi nebo zvřata, důkladně otestujte (nebo přijďte k nám na kurz…).

Vyzkoušejte ovládání, odjištění pojistky, dosah, přesnost, odolnost proti větru, zda-li funguje i v horizontální poloze, tryskou dolů atd. Z našich zkušeností z kurzů vyplývá, že drtivá většina lidí je překvapena, jak se sprej ve skutečnosti chová. Dosah je o dost menší, než si představovali, zpravidla je potřeba mířit o dost výše, než čekali atd. Pozor! Jednou použitý sprej vyhoďte, i když ještě obsahuje dost náplně. Ve spreji se po použití vytvoří netěsnosti a postupně z něj vyprchá hnací plyn!

Pro případné použití je nutné mít sprej ihned po ruce. Pepřový sprej na dně kabelky či v zadní kapse batohu je vám v krizové situaci skutečně k ničemu. Noste jej tak, abyste jej měli neustále v dosahu – v boční kapse bundy, v kapse kalhot atd. Zásadní je, abyste si opakovaně vyzkoušeli a nadrilovali jeho rychlé vytažení, a to tak, aby byl rovnou připraven k použití (s prstem na trysce, ne například otočený obráceně nebo dolů).

Pokud nosíte sprej po ruce – například v kapse – můžete jej v krizové situaci skrytě nahmatat a připravit si jej do ruky. Přípapdný agresor přitom vidí pouze ruku v kapse. Vytažení a použití pak může být velmi rychlé. V reálné situaci sprejem nikdy (!!!) nevyhrožujte. Pokud se potřebujete bránit, vytáhněte jej a co nejdříve použijte. Pokud budete váhat, zkušený útočník toho může využít a sprej vám zablokovat nebo vyrazit, případně si stačí zakrýt oči atd.

Jaký pepřový sprej vybrat

Když budete vybírat sprej, zajímá vás především jeho velikost, náplň, druh pojistky a typ trysky.

Nejobvyklejší velikost je 40 ml. Toto množství vystačí na zbruba 15-20 sekund nepřetržitého proudu, což je dostatečné množství. Na druhou stranu, takový sprej je docela velký. Sprej o velikosti 20 ml je malý a snadno se vejde do každé kapsy, ale vydrží pouze na cca 10 vteřin, což už může být limitující (ale podle nás stále dostatečné). Pokud jde o náplň, dnes už se prodávají prakticky jen spreje s kapsaicinoidy, výtažky z chilli papriček. Dříve existovali různé typy náplní, ty nedoporučujeme. Kapsaicinoidy fungují spolehlivě. Zpravidla jsou ve sprejích v koncetraci okolo 10 %, což je dostatečné.

Existuje několik typů pepřových sprejů podle způsobu, jakým z nich vychází účinná látka: mlha, pěna, paprsek a gel. Mlha vytvoří oblak a nejlépe jde přirovnat k rozprpašovači. Pěna tvoří chcuvalce, podobně jako tužidlo na vlasy. Paprsek („tekutá střela“) je soustředěný proud, který se rozstříkne až po dopadu. Gel je látka, která se nerozstřikuje ani po dopadu a nejlépe jde přirovnat ke gelům na vlasy. Ten doporučujeme. V sebeobraně je pravděpodobné, že sprej budete používat v uzavřeném prostředí (místnost, vozidlo atd.) – gel při takovém použití nezamoří celou místmost, protože jeho částečky jsou těžké a ihned klesají k zemi. Gel se také rozstřikuje výrazně méně do stran při dopadu na cíl, a snižuje tak riziko zasažení dalších osob nebo vás samotných.

Na trhu najdete také hybridy sprejů a svítilen. Tento typ nemůžeme doporučit. Pokud má svítilna samostatné ovládání, je v krizové situaci problém zmáčknout správné tlačítko (nesvítit v momentu, kdy chci stříkat sprejem, a naopak); pokud jej nemá, pak je problematické to, že pokud chci mít sprej připraven, musím svítit i když nechci – a tak na sebe „navádět“ útočníka.

Spreje bývají vybaveny různými pojistkami. Vyhněte se pokud možno provedení s pojistkou, kterou je nutno odjistit do strany. Ze zkušeností z našich seminářů vyplývá vysoká pravděpodobnost, že odjištěním sprej o kousek otočíte a při použití bude směřovat do strany a nikoliv přímo na útočníka.

Účinky použití pepřového spreje

Pepřový sprej je obecně řečeno velice účinný. Při kontaktu s očima útočník pocítí s mírným zpožděním (cca 2-5 sekund) prudkou bolest, která ho donutí zavřít oči a vyřadí z provozu zrak. Oči nejdou dlouhé minuty otevřít a pokud ano, jsou zality slzami. Výrobci zpravidla uvádí další účinky pepřových sprejů (bolest, problémy s dechem, pálení kůže), ty jsou ale diskutabilní.

Popsané zpoždění je velmi důležité a je potřeba s ním počítat. Zkušený agresor je schopný dát několik silných ran za vteřinu – proto je nanejvýš důležité používat sprej z dostatečné vzdálenosti a v ní se několik vteřin po použtí spreje udržet! Pokud je útočník ovlivněný chemickými látkami (drogy, alkohol), nemusí pro něj být bolest, která po zásahu do očí spolehlivě vyřadí střízlivého člověka, problém. Nicméně, zasažený, ať už je v jakémkoliv stavu, v každém případě neuvidí, oči se mu zalijí slzami a instinktivně zavřou. Ovšem pozor: takový útočník může být dobrých zhruba 20-30 vteřin schopen plně fungovat, byť oslepený, než jej dostihnou další účinky (omezení dechu v důsledku podráždění sliznic atd.). Po použití pepřového spreje je tedy zásadní dostat se z dosahu útočníka, neboť i oslepený může být nebezpečný!

Pálení kůže a další popisované účinky nejsou pro útočníka problémem už vůbec. Na to, aby si pálení atd. útočník ani nevšiml, bohatě stačí vyšší hladina adrenalinu. Z toho vyplývá i cíl, kam sprejem míříme: vždy se snažíme zasáhnout útočníkovi oči, případně nos a ústa. Jiné cíle nemají smysl.

Sprej je jen pomůcka

Myslete také na to, že je pepřový sprej pouze věc. Může se rozbít, poškodit, může vám ve stresu vypadnout z ruky, útočník vám ji může vyrazit, nemusí na něj fungovat nebo ji jednoduše zrovna nebudete mít u sebe (sundáte si bundu nebo budete na koupališti). Proto ji taky opakovaně označujeme za pomůcku. Schopnost ubránit se v krizové situaci vlastníma rukama je vždy základem, který se dá vhodně zvolenou pomůckou hodně vylepšit, a ke kterému se také lze vrátit, když pomůcka z jakéhokoliv důvodu selže.

Mějte také na paměti, že pepřový sprej je funkční jen natolik, nakolik jste schopni jej ovládat. Pokud nezvládnete krizovou situaci psychicky, žádný pomůcka vám nepomůže. A k psychickému zvládnutí situace potřebujete trénink. Při správném poskládání a vedení nemusí být vůbec dlouhý, v každém případě musí být alespoň nějaký. Pokud v situaci, kdy vám bude hrozit napadení, zamrznete, žádný sprej vám nepomůže. Velmi proto doporučuji absolvovat alespoň nějaký trénink sebeobrany, zaměřený na chování v krizových situacích (např. náš mini-kurz), případně kurz zaměřený rovnou na použití pepřového spreje (náš kurz Pepřový sprej prakticky).

Nákupní košík