Cvičíte-li sebeobranu, pracujete na schopnosti ochránit sebe a svou rodinu v případě ohrožení. Pokud jde o reálnou sebeobranu, pracujete i na schopnosti ohrožení předcházet. Co v tomto ohledu můžete udělat ve své domácnosti?

Představte si situaci, že v oblasti, kde bydlíte, vypadne elektřina. Ne ve vašem domě nebo ulici, ale v celém městě, nebo možná okrese, kraji, republice. A ne na hodinu, ale na dva tři dny. Co se bude dít venku na ulici? A co budete dělat vy? Co když dojde k přírodní katastrofě nebo průmyslové havárii?

Nemluvím zde o apokalypse nebo rozpadu systému, to přenechme jiným webům. Mluvím o událostech, které se reálně mohou stát. Riziko výpadku základních sítí není právě malé. S tzv. blackoutem, tedy plošným výpadkem elektrické energie, má zkušenost nejedna evropská oblast a odborníci vcelku otevřeně mluví o tom, že toto riziko hrozí i v ČR. Náhlý výpadek zásobování vodou zažili nedávno pražské Dejvice. Díky globálnímu oteplování hrozí náhlé povodně, vichřice, bouřky i tam, kde se s nimi nikdy nesetkali.

V případě výpadku elektrické energie na větším území můžete počítat s tím, že běžný život se úplně zastaví. Velké obchody budou nefunkční, služby nebudou fungovat, stejně jako úřady a státní správa. Doma vám nepoteče voda, nerozsvítíte si, nepodíváte se na internet. Nebude vám fungovat spojení. Vaši sousedé a všichni okolo vás na tom budou stejně. Potraviny, které lze jíst bez přípravy a voda zmizí z menších otevřených obchodů během chvilky, zbudou prázdné regály.

Většina odborníků na civilní připravenost a příslušných úřadů (v čele s americkou FEMA – Federal Emergency Management Agency, Federální agenturou pro zvládání krize) odhaduje, že v případě rozsáhlejšího výpadku/katastrofy bude státním strukturám trvat tři dny, než dokáže zabezpečit základní potřeby obyvatel. Pro nás to znamená, že tři dny budeme odkázání sami na sebe.

Je jasné, že z hlediska prevence není právě dobrý nápad vyrazit se všemi ostatními do ulic a snažit se v nastalém chaosu zabezpečit potřeby své rodiny. Proto je lepší se na podobnou situaci připravit předem. Nestojí to mnoho a pokud budete postupovat chytře, všechny věci využijete i v případě mnohem menších nepříjemností (havárie vody ve vaší ulici).

Připravil jsem pro vás minimalistický program přípravy domácnosti. Jeho cílem je maximálně efektivní příprava na mimořádné situace, a to s minimálními náklady. Jde o obecná doporučení, na jaké oblasti se zaměřit, a je proto velmi vhodné upravit si je podle vašich podmínek, velikosti domácnosti, bytu či domu atd.

Voda
Dostatek vody je prvním potřebou, o kterou je potřeba se postarat. Na základní přežití potřebuje jedna osoba cca dva litry vody na den. Na přežití s trochou základního komfortu to je okolo pěti litrů. Čtyřčlenná domácnost tedy potřebuje šedesát litrů vody. Možné řešení je zakoupit v jakémkoliv hobbymarketu tři dvacetilitrové barely na vodu (doporučuji s kohoutkem, ale pozor, ty levnější rády protékají), naplnit je vodou z vodovodu a uskladnit někde ve skříni, komoře atd. Voda by měla být z důvodu zachování kvality uskladněna na temném místě (pokud to není možné, lze barely přikrýt tmavou látkou). Pak vydrží dlouho čerstvá, měnit ji stačí jednou za půl roku. Z hlediska rozložení rizika doporučuji doplnit zásoby dvěma-třemi baleními balené vody (tedy dalších 18-27 litrů vody).

Uskladněná voda má využití i mimo katastrofické události. Až u vás v ulici dojde k havárii vody a rodina bude panikařit, protože si ráno před odchodem do práce nemůže ani vyčistit zuby, budete za hvězdu, když z komory vytáhnete barel a postavíte ho na umyvadlo.

Jídlo
Bez jídla se dá vydržet dlouho, i přes to je vhodné (i z hlediska udržení morálky a předcházení paniky) mít nějaké zásoby. Jídla na tři dny moc nepotřebujete. Já to řeším tak, že mám doma krabici s oříšky, musli tyčinkami, trvanlivými sušenkami apod., ze kterých bych pohodlně vyžil několik dní. Průběžně tyto potraviny používám, když jdu na výlet a při jiných podobných příležitostech, mám tak zajištěnou obnovu a čerstvost, zároveň mám doma stále zásobu jídla na několik dní, které lze konzumovat bez jakékoliv přípravy.

Peníze
V případě katastrofy si z bankomatu nevyberete, zároveň i uprostřed chaosu pořád platí, že peníze znamenají moc. Za zbylé potraviny, odvoz atd. zaplatíte přirozeně o hodně víc, ale hlavně v hotovosti. Vyplatí se proto mít doma schovanou rozumnou částku peněz v hotovost, a to v drobných bankovkách (překupník vám na pětitisícovku opravdu vracet nebude). Co se týká částky, obecné doporučení je zhruba výše měsíčního příjmu.

Hotovost doma přijde vhod například i v situaci, kdy vám banka omylem zablokuje účet, nebo vám ho napadne hacker.

Světlo
Bez světla přežijete, ale opět platí, že pokud ho máte, je situace příjemnější, což ovlivní i vaší psychiku. Kupte si několik velkých balení čajových svíček. Jedna vydrží svítit několik hodin (podle velikosti pět i více, doporučuji tedy kupovat spíše větší), v balení jsou zpravidla desítky kusů. Nezapomeňte k nim do komory přidat sirky a alespoň dva zapalovače (jeden vždycky selže a pokud selžou oba, sirky jsou jistota). Stejně tak je dobré doma mít alespoň jednu čelovku a jednu kvalitní baterku, obojí s rezervními bateriemi.

Svíčky využijete, až budete připravovat romantickou večeři pro svou drahou polovičku, nebo v případě krátkodobého lokálního výpadku proudu. Čelovka se hodí, když vám doma vypadnou pojistky a potřebujete mít volné ruce na opravu atd. A využijete jí i na dovolené…

Informace
Jak se bez elektřiny dozvíte, co se děje? I v digitální době se hodí mít doma malé rádio na baterie. V případě rozsáhlejšího výpadku to bude váš jediný zdroj informací. Ty jsou klíčové. Nebudete podléhat drbům a fámám, dozvíte se, jestli už je bezpečno, jestli a jak bude probíhat evakuace atd.

V běžném provozu jej využijete i při práci na zahradě atd.

Teplo
Pokud nefunguje elektřina, nejspíš si doma ani nezatopíte. Jakákoliv stavba pár dní nějaké teplo udrží, zmrznout by jste tedy neměli. Teplé oblečení má v našich zeměpisných šířkách doma nejspíš každý, spacák většina z nás. I v případě, že jste městští tvorové, se vyplatí mít doma zimní boty s kvalitní podrážkou se vzorkem.

Obrana
Pokud čekáte na část o obraně domácnosti, zásobách střelných zbraní a nábojů, nedočkáte se… Jak jsem zmínil na začátku, nemluvím zde o apokalypse a rozpadu řádu, ale o výjimečných, byť v globálním měřítku relativně běžných (a proto pravděpodobných) událostech a velmi všední, základní přípravě. Ta přijde vhod v případě drobných výpadků a nepříjemností, zároveň bude klíčová pro bezpečné přečkání rozsáhlejší katastrofy, ať už přírodního, průmyslového nebo jiného původu. Pokud po přečtení článku začnete alespoň přemýšlet, co byste v podobné situaci dělali, splnil svůj účel. Konkrétní kroky jsou už jen na vás…

Autor článku: Pavel Houdek