zavřít

Přihlásit se na kurz

Mám zájem o následující kurz / seminář:

Pro naše studenty a studentky pořádáme pravidelně „interní semináře.“ Na nich v malé skupině pracujeme na specializovaných tématech. Jedním z nich byl seminář Pepřový sprej prakticky, ze kterého přinášíme krátkou reportáž.

Jak název semináře napovídá, vše se motalo kolem pepřového spreje. Tato chemická zbraň může být skvělým pomocníkem, který dokáže zastavit agresora velmi rychle a bez fyzického kontaktu. Stejně tak může být nefunkčním talismanem, který nadělá víc škody než užitku – dodá vám sebevědomí, ale v rozhodující chvíli zjistíte, že jste ho použili neefektivně a útočníka s ním nezastavili. O rozdílu rozhoduje to, jestli ji pepřový sprej umíte ovládat. A přesně o tom byl tento seminář.
 
Sprejů je na trhu nekonečné množství typů a provedení. Proto jsme si některé předvedli a vysvětlili, jakým způsobem fungují a jaké výhody a nevýhody mají. Zabývali jsme se také místům, kde sprej nosit, a jakým způsobem ho vytahovat, když je potřeba.
 
Pak už se šlo cvičit. Začali jsme držením a použitím spreje a hodně se věnovali postoji a práci nohou. Vzhledem k tomu, že pepřový sprej je chemická zbraň a v případě větru, průvanu nebo jen nevhodného použití může dojít k zasažení obránce, je způsob držení a pohyb obránce po jeho použití zásadní.  
 
Dále jsme pilovali postupy, jak si zařídit „okno“ pro jeho vytažení a použití. Pokud proti sobě máte naštvaného útočníka, to poslední, co chcete je, začít se hrabat rukama v kapsách a nechat si odkrytý obličej. Protože všichni účastníci a účastnice semináře byli našimi studenty, mohli jsme rozvíjet nástroje, které už znají z běžných tréninků, a pouze je lehce přizpůsobit pro obranu s pepřovým sprejem.
 
Zabývali jsme se i vcelku pravděpodobnou variantou reakce zkušeného útočníka – a to zakrytí obličeje a pokračování v útoku. Vše jsme samozřejmě odzkoušeli v mikro-simulacích a pak už  přišla na řadu akční část. Vybaveni cvičnými spreji (které se od těch reálných liší jen tím, že neobsahují dráždivou látku, ale jinak se chovají úplně stejně) jsme vyrazili do terénu a otestovali, jak nám naučené dovednosti zafungují ve scénářích v reálném terénu. 
 
Rychle se ukázalo, že trénink se cvičným sprejem je nutnost. I přes předchozí suchý nácvik na poprvé útočníka skoro nikdo netrefil, na konci nácviků však už oči zasahovali neomylně všichni. Na řadu pak přišlo použití pepřového spreje na velmi blízkou vzdálenost a reakce v případě, že sprej selže.
 
Celkem jsme tímto seminářem strávili pěkné čtyři hodiny. Všichni odcházeli domů s velmi slušnou úrovní ovládání pepřového spreje, kterou si samozřejmě odzkoušeli i v reálných scénářích a modelových situacích. 
Autor článku: Pavel Houdek