zavřít

Přihlásit se na kurz

Mám zájem o následující kurz / seminář:

Zdá se, že posledním trendem mezi teroristy, kteří mají za cíl zabít na ulici co nejvíce lidí, je používání nožů. Pojďme se tedy podívat na to, jak se v podobné situaci bránit. Seznámíme se s několika jednoduchými kroky, které razantně zvýší naši šanci na přežití.

V tomto článku budeme řešit situaci, kdy útočník nechce zabít nás jako osobu, ale jde mu o to zranit/zabít co nejvyšší počet lidí. To je zásadní faktor, který můžeme využít v náš prospěch. Každé zdržení a komplikace pro útočníka znamená, že pobodá méně lidí. Čím více času stráví řešením problémů, tím méně času stráví bodáním. A každý terorista si je dobře vědom toho, že má na svůj útok jen velmi omezené množství času. Jinými slovy, pokud mu do cesty položíte překážky, které ho zdrží a zpomalí, máte velkou šanci, že si raději najde jiný, lehčí cíl.

Ano, takto řečeno to vyznívá poměrně tvrdě, nicméně v podobné situaci není v silách běžného člověka zachránit všechny lidi. Níže uvedené postupy vám ale mohou pomoci, abyste zachránili sami sebe a v pořádku se vrátili ke své rodině, případně k tomu, abyste ochránili své blízké.

Při útoku teroristy máme výhodu, že se na útok můžeme připravit. Zbraň má útočník zpravidla viditelnou, vykřikuje hesla, okolostojící lidé utíkají, řvou atd. To nám dává pár sekund k dobru. Jakmile si takové situace všimnete, začněte jednat.

Pokud můžete, vezměte nohy na ramena a utečte. Abyste mohli utéct, musíte mít za prvé kam (nenacházíte se v uzavřeném prostoru), za druhé musíte být sami nebo s někým, kdo je schopný běžet s vámi. Utíkejte bezpečně (nechcete utéct teroristovi a za rohem skočit pod jedoucí autobus) a do bezpečí, tedy pryč od nebezpečí.

Pokud utéct nemůžete, přišel čas na plán B naznačený výše – udělat ze sebe natolik těžký cíl, že si útočník raději vybere někoho jiného. Zvolte si vhodné místo, pokud jsou s vámi vaši blízcí, postavte se mezi sebe a útočníka a konejte.

Jakmile se k vám začne blížit, házejte po něm cokoliv, co máte po ruce: v restauraci to budou sklenice i s obsahem, lahve, talíře s jídlem, vázy… Na pláži židličky, slunečníky, písek atd. Lehké předměty alespoň rozptýlí pozornost, tekutiny a písek mohou dočasně oslepit, těžké předměty znatelně sníží postup, protože mohou zranit a donutí útočníka se krýt.

Pokud máte po ruce jakýkoliv větší a pevný předmět, využijte jej jako štít. Může to být židle, slunečník, batoh, velká taška, monitor atd. Neschovávejte se za něj pasivně, ale použijte jej k razantnímu útoku na ruku se zbraní. Nůž můžete z ruky vyrazit, případně může ve štítu uvíznout.

Pokud nic nezabralo a útočník vás již bezprostředně ohrožuje, padněte na záda a kopejte. Tak, jako když jsme ve škole v tělocviku při rozcvičce „jezdili na kole“, akorát tentokrát agresivně a s nasazením. Nenechte k sobě útočníka přistoupit blíže za žádnou cenu. Kopy miřte na jeho kolena. Ano, může vás pořezat v oblasti nohou, nicméně rány se tak vyhnou vitálním zónám (trupu, hlavě) a útok tak přežijete.

Celou infografiku pro sdílení atd. najdete tady.