zavřít

Přihlásit se na kurz

Mám zájem o následující kurz / seminář:

Schopnost říkat NE je důležitá i v běžném životě, nicméně v sebeobraně je naprostým základem, důležitějším než jakákoliv technika. Zatímco v každodenní rutině vás neschopnost říci ne bude stát práci navíc, kterou na vás hodí asertivnější kolega, nebo pár stokorun, které půjčíte kamarádovi, o kterém víte, že je nikdy nevrátí, v sebeobranné situaci může být cenou zdraví a život vás, nebo vašich blízkých.

Je překvapivé, že existuje velká spousta lidí, kteří se necítí komfortně, pokud někomu musí NE říci, nebo to dokáží jen s velkými obtížemi. Přitom, abyste byli schopni chránit své hranice, první věc, kterou musíte umět, je říkat NE. Říkat NE je dovednost jako každá jiná a jako taková se dá trénovat a cvičit.

Můžete se naučit říkat NE bez toho, aby se vám třásl hlas a ruce. Můžete se naučit říkat NE a u toho se usmívat; můžete se naučit říkat NE a cítit se u toho dobře a klidně. Níže se podíváme na to, jak.

Prvním krokem k tomu, naučit se říkat sebevědomé NE, je uvědomit si následující skutečnost: Říkat NE je naprosto v pořádku. A to nikoliv pouze v případech, kdy je to nutné a nezbytné – například v sebeobraně při chránění si svých osobních hranic. Čas od času je i v každodenním životě nezbytné někoho odmítnout nebo zklamat; je to naprosto na místě, pokud to uděláte příjemně a slušně. Zvnitřněte si tento fakt a čas od času si ho pro sebe zopakujte: máte právo říkat NE.

Druhým krokem je naučit se NE skutečně říkat. Pomoci vám v tom může jednoduchá vizualizace: najděte si pár minut jen pro sebe, sedněte si na klidném místě do pohodlné pozice a představte si situaci, kdy byste měl/a a chtěl/a říct ne. Představte si, jak vás někdo konkrétní o něco žádá; čím konkrétnější situace bude, tím lepší; ideální je, když jde o situaci, která se vám pravidelně stává. A pak si vymodelujte a představte svou reakci: v klidu, klidným hlasem a s úsměvem odmítněte. Tuto krátkou vizualizaci opakujte týden třikrát denně.

Třetí krok už je s předešlou přípravou snadný: tuto zvnitřněnou představu zrealizovat. Začít můžete v situacích, které jsou relativně malou výzvou. Řekněte si prodavači v obchodě, aby vám vrátil drobné, které si automaticky nechává, atd. Trénujte a cvičte; jakmile to zvládnete, dejte si těžší výzvu. Nakonec pro vás nebude říkat NE žádným problémem v jakékoliv situaci.

Autor článku: Pavel Houdek