zavřít

Přihlásit se na kurz

Mám zájem o následující kurz / seminář:

Pavel Houdek, hlavní instruktor

Jakou měl motivaci k vytvoření kurzů sebeobrany zakladatel Pavel Houdek:

Můj příběh začal ve škole, kdy jsem byl šikanované dítě. Pravidelně jsem domů chodil zbitý a ponížený. V pubertě jsem se rozhodl, že už si útlak a bití líbit nenechám a začal jsem cvičit bojové sporty. Trénoval jsem roky několikrát týdně, skládal zkoušky, dostával barevné pásky, jenom abych zjistil, že perfektní kop ani úder nejsou tím nejlepším řešením v případě, že si mě vybere agresor.

Mnohem lepší je, když si včas všimnu, že se něco chystá, a agresorovi se vyhnu. Pokud to nejde, je lepší vést dialog s agresorem tak, aby k útoku vůbec nedošlo. A pokud k fyzickému konfliktu nakonec přeci jen dojde, je mnohem lepší jej ukončit co nejdříve a útočníka zpacifikovat, než kolem sebe poskakovat a vyměňovat si údery a kopy z bojových umění.

Ale to mě na tréninku bojových sportů nikdo neučil. Musel jsem se hledat jinde a po dvou desetiletích výzkumu a pátrání v oblasti psychologie, fyziologie, práva, ale i například pedagogiky, jsem sestavil vlastní systém, který je orientován tak, aby obyčejným lidem, kterým se násilí hnusí a nechtějí se učit prát, umožnil vypořádat se s agresí efektivně a rychle.

Zobrazit profil

Tomáš Růžička, instruktor

Proč učím sebeobranu? Instruktor Tomáš Růžička odpovídá takto: 

Když jsem se v pubertě stal nedobrovolným účastníkem velice nepříjemného konfliktu, zjistil jsem, že tréninky šermu a karate z dětství mi jsou k ničemu. Abych byl příště lépe připraven, začal jsem trénovat kickbox. Vydržel jsem u něj čtyři roky a získal i několik kyu (pásků). Všiml jsem si však, že ringové sporty mají celou řadu omezení, plynoucí z pravidel - ty však venku na ulici neplatí a jsou jen na škodu.
Začal jsem se proto věnovat sebeobraně s co největším přesahem do reálného života. Od roku 2011 cvičím Moderní sebeobranu. Získané zkušenosti chci předávat dál těm, co je potřebují, proto zde dnes působím jako instruktor. Zájem o pohyb obecně mě také přivedl ke studiu fyzioterapie na FTVS; na zdravý pohyb dbám samozřejmě i při tréninku. 
Kromě Moderní sebeobrany se věnuji silovému tréninku a jsem také certifikovaný instruktor StrongFirst, působící ve škole KB5.

Zobrazit profil

Jasmína Houdek, instruktorka
Mám přímou zkušenost s násilím. Jako dívka jsem byla znásilněna. Tato strašná zkušenost mě zavedla do oddílu bojových sportů, kde jsem trénovala s odhodláním, ale zjistila jsem, že techniky kopů a úderů mi nevyléčí prožité trauma. Uvědomila jsem si, že reálná zkušenost s násilím nemá nic společného s tréninkem v tělocvičně.
 
V roce 2015 jsem se začala věnovat Moderní sebeobraně. Znalosti, sílu a sebevědomí, které jsem při výuce získala, jsem použila k vyléčení traumatu. Moderní sebeobrana mi dokázala, že si za násilí nemůžu sama a že vinu nese jen původce. Díky ní jsem si vzala svou ztracenou sílu zpět.
 
Dnes jsem dospělá a sebejistá žena. Učím lidi nejen metody, jak zneškodnit útočníka, ale především to, jak se ozvat, když se vám něco nelíbí, jak si obhájit vlastní hranice, jak se zastat ostatních a jak zastavit násilí ještě dřív, než vypukne. Výuku sebeobrany vnímám jako svoje poslání.
 
Dnes jsem silnější než včera a tuto sílu předávám všem těm, kteří to potřebují. Jste mezi nimi? Ozvěte se!

Zobrazit profil

Mirek Tichý, instruktor
První kurz u Moderní sebeobrany jsem absolvoval v roce 2015. Dal mi mnoho zásadních věcí. Zejména zvýšení sebevědomí a vědomí, že dokážu pomoci sobě i ostatním, když nastane problém, ale také základy první pomoci, povědomí o právní úpravě sebeobrany, a v pozdějších kurzech pro pokročilé i rozvoj tělesné zdatnosti.
 
Tréninky Moderní sebeobrany se pro mě staly impulsem dále se rozvíjet. Po letech stagnace jsem si našel trenéra a posunul se dál v silovém tréninku, vyzkoušel jsem několik disciplín v oblasti bojových sportů jako jsou grappling nebo box a obecně se začal cítit lépe a bezpečněji při pohybu ve městě.
 
Nejenom dovednosti, ale především tento pocit svobody chci předávat i ostatním, proto jsem začal v Moderní sebeobraně působit jako instruktor. Díky svému povolání lektora jazyků mám blízko k práci se studenty a v rámci Moderní sebeobrany se proto podílím i na rozvoji pedagogické části výuky.
 

Zobrazit profil

Bára Herrera, instruktorka
V roce 2015 jsem začala pracovat na pozici, kde jsem tu a tam přišla do styku s potenciálně nebezpečnými lidmi. S kolegyní jsme proto začaly chodit na kurz Moderní sebeobrany.
 
Koncept výuky mě zaujal a odnesla jsem si z něj mnoho do svého profesního i osobního života. Ve studiu jsem proto pokračovala na kurzu pro pokročilé a zároveň jsem se začala problematikou zabývat i po teoretické stránce, především z psychologického pohledu. 
 
Ve své práci jsem vždy vyhledávala pozice, kde jsem pomáhala lidem, ať už šlo o sociální práci nebo pomoc dětem. Bylo pro mě proto přirozené, že jsem se začala působit jako instruktorka Moderní sebeobrany a získané zkušenosti začala předávat dál těm, co je potřebují.
 

Zobrazit profil

Tomáš Batěk, instruktor

Po absolvování kurzů od Pavla Houdka mě sebeobrana nadchla natolik, že když jsem dostal možnost postoupit na instruktorskou úroveň, neváhal jsem ani vteřinu. Rád pomáhám lidem. A proto se jim snažím předávat získané dovednosti tak nejlépe, jak dovedu. Baví mě je posouvat dál a pozorovat při jejich postupném zlepšování jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Kdy se z ustrašeného člověka stává vyrovnaná a sebevědomá osoba, která vyhrává boje hlavně tím, že se nedostane vůbec do konfliktu. Ta představa, že někomu měním život k lepšímu, je opravdu naplňující.

Zobrazit profil

Gábina Praumová, instruktorka

Když mi bylo 14, zažila jsem napadení. Útočník mě zatlačil do domu a já nebyla schopná nějak zareagovat. Naštěstí ho vyplašil soused a pachatel utekl. Od té doby uplynula už dlouhá doba, přesto jsem si dlouho nebyla jistá, zda bych se v podobném případě už ubránit dokázala. V roce 2015 jsem proto navštívila kurz Moderní sebeobrany.

Naučila jsem se mnohem víc, než jen ubránit se fyzicky - například umět pomoci druhým lidem ve stejné situaci. Sebeobrana mě velmi baví, intenzivně jsem proto navštěvovala další specializované semináře (obrana proti napadení nožem, obrana při napadení více útočníky atd.) a kurzy pro pokročilé.

Miluji práci s lidmi. Přes 20 let pracuji jako personalistka. Chci lidem předávat zkušenosti a poznatky a vést je k lepší verzi sebe samých. Proto jsem se stala instruktorkou Moderní sebeobrany.

Zobrazit profil

Tomáš Provazník, instruktor

Už od dětství jsem se okrajově zajímal o různé bojové sporty a sebeobranu. Ale všechno, na co jsem narazil, mi přišlo až absurdně složité a nepoužitelné v reálném životě. Když jsem se pak v roce 2014 náhodou dostal k moderní sebeobraně, tak jsem tomu moc nevěřil… Ale už od první hodiny jsem zjistil, že to je něco úplně jiného - žádné složité sestavy, ale jednoduché a funkční triky, které se naučí snad každý. Opravdu mne to chytlo a začal jsem chodit pravidelně, a to i na další specializované kurzy (obrana proti noži, bojová medicína, boj na zemi a další). S každým tréninkem jsem se učil něco nového, a to nejen o tom jak se ubránit, ale i jak pracovat s vlastní psychikou a jak předvídat situaci, aby se člověk do problému vlastně vůbec nedostal. Od prvního tréninku se toho hodně změnilo a dneska vím, že se dokážu na ulici postarat nejen sám o sebe, ale v případě potřeby i o druhé.

Zobrazit profil

Bára Machková, instruktorka

Bára vede kurzy Moderní sebeobrany ve Dvoře Králové nad Labem.

Na Moderní sebeobranu jsem začala chodit jako studentka v roce 2015. Celý systém výuky mě už od prvních hodin okouzlil tím, že se nezaměřoval jen na drilování "zaručených" postupů, jak se bránit proti konkrétnímu úderu, kopu, nebo jak se dostat z páky. Líbilo se mi zaměření na prevenci útoku a také pro mě to nejdůležitější – prostředí a atmosféra na trénincích, které jsou hodně přátelské vůči ženám. Nepanuje na nich macho nálada, kde by se všichni předháněli, kdo dá větší ránu a má větší svaly. V kurzech jsem proto pokračovala až na instruktorskou úroveň.

Nejbližší je mi téma sebeobrany pro ženy. Možnost předávat dalším ženám (a samozřejmě nejen jim) zkušenosti, jak si bránit svoje hranice, a zprostředkovaně jim tím pomoci zvýšit sebevědomí a dodat sílu ozvat se, je pro mě na celé "dráze" instruktorky sebeobrany to nejdůležitější.

 

Zobrazit profil

Jan Vaněk, instruktor

S Honzou se na kurzech můžete setkat především v Uherském Hradišti. Jak se k Moderní sebeobraně dostal?

Po dokončení střední školy jsem se rozhodl vyrazit do Prahy na zkušenou za prací a zjistit, co to je ta Moderní sebeobrana, o které jsem tolik slyšel. Sebeobrana jako taková mě zajímala vždy, spolu s uměním přežít extrémní podmínky a situace, jak se slabší může ubránit silnějšímu… Co je k tomu třeba? Zkoušel jsem různé druhy sebeobrany, vždy se ale zaměřovali na konkrétní techniky a to v takovém množství, ve kterém jsem se ztrácel.

Až právě Moderní sebeobrana mi učarovala tím, že se skládá pouze z pár principů a jednoduchých obranných mechanizmů, které vycházejí z přirozeného pohybu a chovaní. Byl jsem nadšený ze stylu výuky a konceptu. Ne jen, co se týká sebeobrany jako takové, ale i rozvoje sebevědomí a přesahu do osobního nebo pracovního života.

V roce 2018 jsme se proto přihlásil do výběrového řízení na instruktora. V současné době pořádám v Uherskem Hradišti nepravidelné mini-kurzy a semináře.

aktuální kurzy v Uherském Hradišti najdete zde

 

 

Zobrazit profil

Martin Řeháček, instruktor

Martin se na vás bude těšit na kurzech v oblasti pražského Jižního města. A co říká o své motivaci?

Už od mala jsem patřil spíše k těm menším a slabším. Proto jsem začal chodit do fittka, aby se mé šance v případě konfliktu zlepšily... Svaly jsem nabral, ale do případného konfliktu mi to nepomohlo. Ani nemohlo, i kdybych cvičil sebevíc. Bojové sporty? Zkusil jsem... Výborné cvičení. Výsledek?... Pořád to samé... Odpověď, kterou jsem hledal, dostal až na kurzu Moderní-sebeobrany. Zjistil jsem, že ve svalech ani ve chvatech to není.

aktuální kurzy na Jižním měste najdete zde

Zobrazit profil

Jan Červený, instruktor
Honza vede kurzy Moderní sebeobrany ve Frymburku.

Zobrazit profil

Jan Weis, instruktor

Honza vede kurzy a soukromé hodiny Moderní sebeobrany v Trutnově. A jak se k Moderní sebeobraně dostal?

K bojovému umění a k sebeobraně jsem měl vždy blízko. Díky tomuto zájmu jsem své první zkušenosti získal studiem bojového umění Aikidó. Postupně jsem své znalosti rozšiřoval o různé kurzy a semináře, které s touto tématikou souvisejí – nejenom sebeobrany a bojových umění, ale například i první pomoci.

Teprve Moderní sebeobrana mi ukázala, že střet s agresorem není jen fyzická obrana, ale že zde jsou také další faktory, které danou situaci ovlivňují. Díky Moderní sebeobraně jsem si zlepšil, jak fyzickou, tak psychickou kondici, která je jedním z důležitých faktorů.

Právo na obranu má každý. Jako instruktor Moderní sebeobrany mám možnost své znalosti předávat dál. Těším se na vás v Trutnově a okolí.

 

 

Zobrazit profil

Eva Šipöczová, instruktorka

Eva je naše instruktorka pro Brno a také Bratislavu. A co o své cestě říká?
 

"V minulosti som mala viacero nepríjemných zážitkov s kamarátmi, ktorí prekročili  moje hranice a dovolili si ku mne viac, ako sa mi páčilo. Nakoniec moje „nie“ počúvli, no zlý pocit z presviedčania, aby prestali, vo mne ostával dlho. V roku 2017 som absolvovala minikurz sebaobrany pre ženy Modernej sebaobrany. Bola to pre mňa veľmi významná skúsenosť. Okrem praktických krokov, ako podobné situácie riešiť, som sa zbavila pochybností a získala istotu sama v seba.

Chcela som absolvovať aj ďalšie kurzy, no nemohla som si dovoliť cestovať cez týždeň do Prahy. Problém som vyriešila svojsky – urobila si inštruktorský kurz, ktorý bol počas víkendov. Vďaka tomu som sa naučila nie len ochrániť seba samu, ale hlavne získala možnosť učiť brániť sa aj ďalších.

Dnes učím kurzy Modernej sebaobrany v Brne a okolí, príležitostne aj v Bratislave."

 

Zobrazit profil