V tomto článku budeme pokračovat v tématu vybavení domácnosti na mimořádnou událost. Podíváme se na situaci, kdy v domácnosti nebudeme moci zůstat, ale budeme ji muset narychlo opustit.

Představte si, že vás v noci vzbudí plameny šlehající v obýváků a máte zhruba minutu na opuštění svého bytu/domu. Nebo to může být policejní hlášení, vyhlašující okamžitou evakuaci, protože ve vaší ulici havarovala cisterna s nebezpečným nákladem. Nebo sto dalších možností. Co si během rychlého odchodu vezmete sebou? Budete stát na ulici v trenýrkách, zabalený do deky od hasičů, a odkázaný na cizí pomoc?

Pokud se přesně tomu chcete vyhnout, vyplatí se mít neustále připraveno evakuační zavazadlo. Evakuační zavazadlo je neustále zabalený batoh, který stačí zvednout a můžete jít s vědomím, že na pár dní jste schopni se o sebe a své blízké postarat. Nemluvím tu o žádné postapokalyptické fantazii přežívání v lesích poté, co se z většiny lidí na světě stanou zombie. Mluvím o obyčejné připravenosti na situaci, že musíte neplánovaně a rychle opustit svůj domov.

Evakuační zavazadlo je sice oblíbeným tématem serverů zaměřujících se na survival, nicméně se jedná o záležitost, která má své místo i v oblasti sebeobrany. Zcela jistě patří do tzv. před-konflitní fáze, do doby přípravy, která mi umožní se situaci možného fyzického napadení úplně vyhnout. Jim Wagner, „otec reálné sebeobrany,“ k tomu dokonce říká: „nejste zrovna taktický student bojových umění, pokud nemáte evakuační zavazadlo.“

Nejprve pojďme k samotnému zavazadlu. Nemusím asi složitě vysvětlovat, že váš skořepinový batoh na kolečkách, se kterým jezdíte na dovolenou, není právě vhodný. Ideální je batoh s rozumným objemem, řekněme do 45 litrů. Na rozdíl od survivalistů nevolte vojenské model, jsou nápadné a kdekoliv se v nich objevíte, přitahují ne vždy žádoucí pozornost. Běžný outdorový model postačí, dejte jen pozor na to, ať je voděodolný, obsahuje pláštěnku a má komfortní systém nošení.

Co do něj? Staré pravidlo tří říká, že vydržíte tři hodiny bez úkrytu, 3 dny bez vody a 3 týdny bez jídla. Tím jsou priority jasně dané.

První, co potřebujete, je oblečení. V evakuačním zavazadle by měly být kalhoty, triko a mikina, a to ve více kusech. Čím obyčejnější (jednobarevné, bez křiklavých nápisů atd.), tím lepší. Vaše oblečení by spolu mělo ladit – když to bude potřeba, měli byste schopni se obléct tak, jak je vhodné k pohybu v běžné společnosti (malá nápověda – maskáče to určitě nejsou). Pokud možno, volte moderní, lehké, odolné, nemačkavé a rychleschnoucí syntetické materiály. Nezapomeňte ani na spodní prádlo a ponožky a samozřejmě boty.

Dále pokračujte podle outdorového systému vrstev. Základní oblečení je vhodné doplnit tepelně izolační vrstvou, tedy například fleecovou bundou, teplou vrstvou pod kalhoty a nezapomeňte ani na rukavice a čepici. V neposlední řadě do batohu patří vnější ochranná vrstva, tedy nepromokavá bunda i kalhoty nebo pláštěnka. O všem oblečení z hlediska vzhledu platí to, co byl napsáno výše.

Jako poslední by oblečení měla doplnit stříbrná termofólie, a to hned v několika kusech (kdyby pro nic jiného, tak pro ty méně připravené z vašeho okolí). Nikdy se neztratí ani karimatka.

Další na řadě je voda. Mějte v batohu dvě 1,5 litrové lahve balené vody. V temném prostředí vydrží dlouho čerstvé a tři litry jsou dostatečné na porytí doby, než se dostanete k jinému zdroji pitné vody. Pokud jste větší paranoici nebo ho prostě máte k dispozici, přidejte i filtr na vodu nebo dezinfekční tablety.

Z hlediska jídla doporučuji mít batohu něco na způsob několika ovocných/ořechových energetických tyčinek, hroznový cukr a nějaký „nakopávač“ – například guaranu v tabletkách. V prvních hodinách není jídlo vůbec podstatné, ale malá sladkost zvedne morálku. A protože neštěstí nechodí nikdy samo, pro případ, že budete hodně unaveni a nebudete zrovna v situaci, kdy můžete spát, bude se možná hodit zmíněný nakopávač.

Protože žijeme v moderní společnosti a nechystáme se do zemljanky do lesů, nezapomeňte na dokumenty. Do evakuačního zavazadla patří barevné kopie všech důležitých průkazů (občanský průkaz, řidičák, kartička pojištěnce, pas), dokumentů (pojistné smlouvy) a seznam důležitých kontaktů a informací (čísla účtů atd.), a to ideálně vytištěné na voděodolném papíře nebo ve vodotěsném pouzdře. Vyplatí se i přihodit voděodolnou flash paměť s elektronickou verzí těchto dokumentů.

Peníze hýbou světem, proto je jednoduše potřebujete mít u sebe. Pokud půjde o rozsáhlejší mimořádnou událost (průmyslovou katastrofu, přírodní katastrofu větších rozměrů), se vším důležitým se bude obchodovat pod rukou a platební karta vám bude k ničemu. Ukryjte peníze v hotovosti v evakuačním zavazadle na několika místech, v drobných bankovkách. Vyšší úroveň připravenosti znamená mít po ruce i dostatečný obnos v tvrdé měně (nejlépe dolary).

V každém případě se vyplatí mít v evakuačním zavazadle lékárničku. O jejím obsahu podrobě zase někdy příště, nicméně základní vybavení je nutností, a to jak stran záchrany holého života, tak možných drobných komplikací (tržné rány, průjem…).

S lékárnou jde ruku v ruce hygienický balíček: mýdlo, tekutá dezinfekce, pasta na zuby, kartáček, vlhčené ubrousky, holení, deodorant ve spreji. Deodorant? Ale ano – pokud budete vypadat a smrdět jako bezdomovec, bude s vámi okolí jako s bezdomovcem zacházet. Jakkoliv je to smutné, je to holý fakt. Samozřejmostí je i cestovní rychleschnoucí ručník.

Dále do evakuačního zavazadla patří pár nezbytností. Na první místě světlo: dobrá čelovka s nouzovým světlem a výkonná baterka do ruky, vše s náhradními bateriemi (lithiovými – mají delší dobu skladovatelnosti a vyšší výkon). Dále komunikace – náhradní mobil, nabíječka a přednabitá sim karta. Kapesní rádio na baterky (opět s náhradními bateriemi). Kapesní multifunkční nůž a multitool. Pak je tu celá řada drobností, které vám výrazně usnadní život – v podstatě klasická „kápetezka“ – pár metrů parakordu, zapalovač, pár metrů pásky ducktape, šitíčko…

V batohu by kromě všeho vyjmenovaného měl být menší batůžek nebo větší ledvinka pro případ, že hlavní evakuační zavazadlo budete muset (nebo chtít) někde nechat a důležité věci budete chtít mít u sebe.

Jako poslední zmíním obranu. Pokud ovládáte nějaké zbraně (jakože byste měli), mějte je zabalené. Ať už to je teleskopický obušek nebo alespoň kubotan, v případě mimořádné události se je jistě hodí mít po ruce, stejně jako pepřový sprej. Vždy je lepší mít něco, než případný útok muset řešit holýma rukama.

Pokud máte v evakuačním zavazadle stále místo, můžete pokračovat podle svých preferencí a potřeb – spacák atd. atd.

Jako u předešlého článku na závěr zdůrazním, že evakuační zavazadlo vás v ideálním případě bude stát jen pár korun (za zmíněné kopie dokumentů). Pokud občas vyrážíte do přírody, vše potřebné doma nejspíš už máte – pouze uskladněné porůznu ve skříních a policích. Vše, k čemu vás vybízím, je zabalit vše do batohu, který nejspíš máte také, a umístit na přístupné místo ve vaší domácnosti. Jedinou komplikací bude, že to v případě výletu budete muset párkrát do roka vybalit – což je docela dobrá cena za to, že zbytek roku budete připraveni…

Autor článku: Pavel Houdek