Blog

Vybavení lékárničky
Článek věnovaný vybavení příruční lékárničky: seznam základních léků a zdravotnického materiálu, které by měl mít doma k dispozici každý. Nejen pro případ krize, ale prostě proto, že když je budete potřebovat, lékárna bude mít jako na potvoru zavřeno. A přitom je budete potřebovat teď hned...
Číst článek
Nejlepší sebeobrana je útěk
Kdo uteče, ten vyhraje. Dost možná jste podobný výrok taky slyšeli. Od rodičů, kamarádů, nebo dokonce i někde od (špatného) instruktora sebeobrany, který se tímto výrokem snažil odbýt část, kdy se měl věnovat prevenci. Pojďme se tedy na útěk jako na sebeobrannou strategii podívat podrobněji.
Číst článek
Rape drugs
Násilníci k překonání odporu oběti využívají různé postupy – výhrůžky, fyzické násilí, psychický nátlak, ale také drogy. Jev, anglicky nazývaný „drink spikinig“, tedy přidání drogy do pití bez vědomí oběti, jsme několikrát zaznamenali i v České republice.
Číst článek
Jak učíme v Jako doma
Ti, kdo sebeobranu potřebují nejvíc, si kurzy zpravidla nemohou finančně dovolit. Proto jsme navázali spolupráci s několika neziskovými organizacemi a ty nejpotřebnější učíme v rámci naší charitativní činnosti zadarmo.
Číst článek
Trénuj doma: posilovaní s vlastní vahou
Sportoviště jsou na několik týdnů uzavřena. To ale neznamená, že musíme několik týdnů zahálet. Můžeme třeba zatím doma pracovat na síle a kondici. Pomohou nám v tom tyto tři knihy.
Číst článek
Opatření proti viru
V tomto článku najdete vždy aktuální informace o našich kurzech ve vztahu k vládním nařízením a epidemiologické situaci: zda se konají, jaká opatření na nich platí atd.
Číst článek
FAQ: Jak se bránit násilníkovi
Policie varovala před násilníkem, který ozbrojený nožem napadá v Praze ženy. V souvislosti s tím jsme dostaly spousty dotazů. A protože mít informace znamená mít moc, přinášíme odpovědi na nejčastější z nich:
Číst článek
Letní kemp Moderní sebeobrany 2019
Letos se již podruhé konal letní kemp Moderní sebeobrany. Akce, která si rychle a zaslouženě získala titul hlavní akce sezóny, a to hned z několika důvodů. Pojďme se za ní krátce ohlédnout…
Číst článek
Proč mu nikdo nepomohl?
Otázka, která se u případů napadení, které vzruší veřejné mínění, objevuje znovu a znovu. Bratislavská vražda Filipínce, který je známý pouze jako Henry, nabízí jednu z možných odpovědí. Ukazuje totiž, jak může dopadnout ten, kdo se do takové pomoci pustí.
Číst článek
Sebeobrana: součást problému nebo řešení?
Sexuální násilí a obtěžování je velmi vážný celospolečenský problém, který se velkou mírou podílí na nerovnosti. V debatách o tom, jak ho vymýtit, často slyšíme názor, že bychom neměli učit ženy, jak se bránit, ale muže, jak se sexuálního násilí nedopouštět. Pro nás je výuka sebeobrany jedním z dílku skládačky, jak problém sexuálního násilí řešit.
Číst článek
Rozhovor pro Newsweek
Rozhovor Pavla Houdka pro časopis Newsweek. O sebeobraně žen, o mýtech spojených se znásilněním a souvisejících tématech.
Číst článek
4 kroky, jak přežít útok nožem
Zdá se, že posledním trendem mezi teroristy, kteří mají za cíl zabít na ulici co nejvíce lidí, je používání nožů. Pojďme se tedy podívat na to, jak se v podobné situaci bránit. Seznámíme se s několika jednoduchými kroky, které razantně zvýší naši šanci na přežití.
Číst článek
Jak pomoci, když je někdo v ohrožení?
V médiích se pravidelně objevují případy napadení lidí, kterým přihlíží celá řada dalších lidí včetně zjevně fyzicky urostlých mužů, přesto napadenému nikdo nepomůže. Proč tomu tak je? A pokud se někdo rozhodne pomoci, co může dělat? Na to se podíváme v dnešním článku.
Číst článek
Jak se naučit zvládat extrémní stres
Jaký je rozdíl mezi vlnou tsunami a napadením v temné uličce? Žádný. Alespoň pro náš mozek. Reakce našeho těla na krizovou situaci je zakotvená hluboko v evolučním vývoji. Nezáleží na tom, jaký podnět ji spustí, probíhá velmi podobně při požáru i při pokusu o znásilnění. Když budeme vědět, co máme od svého těla v krizové situaci čekat, pomůže nám to rychleji a správně zareagovat.
Číst článek
Proč ses nebránila?
V případě útoku se sexuálním motivem se od ženy očekává, že se bude aktivně bránit. Pokud to tak není, visí nad situací otazník: „Kdo ví jak to bylo. Proč alespoň nekřičela?“ Z vlastní praxe znám případ ženy, držitelky černého pásu v karate a aktivní zápasnice, která za námi přišla s tím, že když ji v baru po odmítnutí návrhů jejího známého začal dotyčný škrtit, najednou vůbec nevěděla co má dělat. Trápil ji pocit viny a studu – proč se sakra nebránila?
Číst článek
Když se ohradím proti obtěžování, nevyprovokuji ho?
Jedna z nejčastějších obav vyjádřená na našich kurzech je ta, že pokud se žena ohradí proti „měkké“ formě obtěžování (slovní narážky, nevyžádané dotyky, nevhodné zírání a podobně), pachatele tím vyprovokuje k tvrdší formě obtěžování nebo rovnou k fyzickému násilí.
Číst článek
Pepřový sprej v sebeobraně
Pepřový sprej je jedna z nejčastějších zbraní, kterou lidé nosí na svou ochranu. Může to být velmi užitečná pomůcka, stejně tak ovšem může velmi snadno uškodit tomu, kdo se s ním chystal bránit. V následujícím článku proto najdete shrnutí našich bohatých zkušeností z praxe i z tematických seminářů.
Číst článek
Jak si zabezpečit domov
Před koncem roku proběhla médii zpráva o útoku na tenistku Petru Kvitovou, kterou pachatel pobodal přímo u ní v bytě. V dnešním článku se proto podíváme, jakým způsobem se chránit před tímto typem útoků. Nikoliv překvapivě se zaměříme na prevenci.
Číst článek
Buď hrdina. Pistoli nepotřebuješ.
V posledních několika dnech se v českém veřejném prostoru debatuje návrh na změnu ústavy, který by měl „občanům dát právo zastřelit teroristu.“ Nebudu se vyjadřovat k návrhu samotnému, věřím, že bylo řečeno již vše podstatné a každý si je schopen udělat názor sám. Vyjádřím se ovšem ke společenskému kontextu celé debaty očima toho, kdo se ve své praxi dnes a denně setkává s oběťmi násilí.
Číst článek
Reportáž ze semináře s pepřovým sprejem
Pro naše studenty a studentky pořádáme pravidelně „interní semináře.“ Na nich v malé skupině pracujeme na specializovaných tématech. Jedním z nich byl seminář Pepřový sprej prakticky, ze kterého přinášíme krátkou reportáž.
Číst článek
Sebeobrana jako strategie v boji proti násilí na ženách
25. listopad byl OSN vyhlášen jako Mezinárodní den proti násilí na ženách. Za sebe i celou Moderní sebeobranu vítám všechny iniciativy, které směřují k omezení a vymýcení násilí na ženách a sexuálního obtěžování a k tomuto dni se připojujeme. Pokud se má v této oblasti něco změnit, potřebujeme co nejširší strategie. Za jednu z nich, a to velmi účinnou, považuji i naši činnost, tedy výuku sebeobrany.
Číst článek
Mýtus: obranou násilníka jen povzbudím
Jeden z častých dotazů, který od žen zaznívá na našich kurzech sebeobrany, je, zda svojí případnou obranou celou situaci nezhorší. Zda fyzická obrana v případě napadení se sexuálním podtextem násilníka nevyprovokuje k tomu, aby akorát vystupňoval svou agresi. Pojďme si tedy odpovědět.
Číst článek
Až se objeví děsivý klaun
Fenomén „děsivých klaunů“ se neúprosně blíží i do Česka. Pojďme se na situaci setkání s děsivým klaunem podívat z hlediska sebeobrany. Rozebereme si, jak celou situaci zvládnout, a podíváme se i na to, kdy a jakým způsobem se můžeme bránit z hlediska práva.
Číst článek
6 tipů pro bezpečí vašeho dítěte
Pokud máte malé dítě, které vyráží „samo do světa,“ zamyslete se také nad jeho bezpečností. V tomto článku šest věci, které by z pohledu osobní bezpečnosti vaše dítě mělo znát a umět.
Číst článek
Mýtus se vrací: žena prý nemá šanci…
Na Facebookovém účtu Moderní sebeobrany jsem sdílel článek o jednom brutálním pouličním napadení. Jedna z reakcí pod ním zněla (doslovná citace včetně překlepů): „Bych chtěl vidět cvičenou ženu jak se, se svými ručičkami vymane z kravaty ňákýho svalovce, což je častý špinavý trik na ulici.“
Číst článek
Pět tipů pro cestovatele
Chystáte se cestovat sami? Přečtěte si pět tipů, jak zůstat v bezpečí
Číst článek
Bod zlomu
Člověk, který se k vám trochu nemotorně blíží se zatnutými pěstmi tak, že má bílé klouby, v obličeji je bílý jak stěna, rysy stažené dozadu a slova mu po jednotlivých slabikách sotva vychází z vyschlé pusy asi nebude mít dobré úmysly. Je krajně vhodné mít se na pozoru. Jakmile padne výhrůžka nebo jiná známka nepřátelského chování, není již na co čekat. V nejbližších vteřinách bude horko.
Číst článek
Můžeme předpovědět fyzický útok?
K aktům násilí nedochází „z ničeho nic.“ Dokonce i člověk, který se násilí dopouští často a opakovaně, se na něj musí připravit. Na rozdíl od ostatních lidí bude u něj tato příprava velmi krátká, nicméně proběhne. Žádná příprava neproběhne pouze u mentálně narušených jedinců – dobrá zpráva je, že drtivá většina z nich se nachází v uzavřených ústavech, takže na ně nejspíš nenarazíte.
Číst článek
Nebojte se bát
Oběti násilí velmi často mluví o tom, že se jim na pachateli ještě před útokem „něco“ nezdálo. Měli z něj strach. Jejich „šestý smysl“ je varoval, oni se ale rozhodli tento pocit zaplašit a řídit se rozumem. Současná doba klade extrémní důraz na racionálno, na schopnost vše zdůvodnit, doložit, prokázat. Proto se ke své škodě velká řada lidí rozhodne svůj údajně iracionální „špatný“ pocit ignorovat. „Přeci nebudu někoho soudit na první pohled,“ „jen proto, že se mi něco nezdá, mu přeci nezabouchnu dveře před nosem“ – takové a jim podobné věty jsou „nejčastější věty před napadením.“
Číst článek
Blesk.cz: Zaručené rady, jak se ubránit násilníkovi
Pro server Blesk.cz jsme nafotili obsáhlý seriál s radami pro ženy, jak se ve městě pohybovat bezpečně:
Číst článek
3 základní kroky pro vaši bezpečnost
Často dostávám otázku, na co se zaměřit, pokud chcete v oblasti sebeobrany udělat maximální pokrok v minimálním čase. Moje odpověď je: Věnujte pár desítek minut studiu toho, jak, kde a proč dochází k násilí. Pochopte, co profesionální kriminálník nebo násilník potřebuje k úspěchu. Uvědomte si, jakým způsobem si vybírá své oběti a proč. A pak se chovejte tak, abyste se obětí nestali.
Číst článek
OnaDnes.cz: Útočníci si ženy testují. Před napadením je můžete odradit
Se serverem iDnes jsme dali dohromady následující článek, video a fotky, plný užitečných preventivních rad pro ženy:
Číst článek
Systém vzdělávání v Moderní sebeobraně
V rámci Moderní sebeobrany nabízíme mnohem víc než tříměsíční kurz a jednodenní semináře. Na webových stránkách jsou ovšem zveřejňovány pouze „vstupní body do systému,“ tedy kurzy a semináře, určené nováčkům. Mohlo by se tak zdát, že nabízíme jen povrchní, krátkodobé vzdělání. Není tomu tak. Zájemcům nabízíme bohatý program dalšího vzdělávání včetně pravidelného cvičení; naši služebně nejstarší studenti (dnes bez výjimky na instruktorských pozicích) s námi cvičí již přes osm let! V tomto článku si proto náš systém vzdělávání představíme v celé jeho šíři.
Číst článek
Davový útok – jak se bránit
Posledních několik dní se diskutuje o nechutných událostech, ke kterým došlo na několika místech v Německu o silvestrovské noci. Rád bych k tomu něco napsal z hlediska sebeobrany: jak se lze podobným útokům bránit?
Číst článek
Mýtus rozeného válečníka
Ve světě bojových umění, sportů a sebeobrany se často setkáváme s mýty týkajícími se násilí, agrese a tudíž i boje samotného. Řada lidí včetně instruktorů a trenérů pracuje s myšlenkou člověka (nebo častěji muže) jakožto přirozeně agresivního, násilného tvora. Je ale takový obrázek na místě? A proč by nás to mělo zajímat?
Číst článek
Vše, co jste chtěli vědět o škrtidlu (a báli jste se zeptat)
Škrtidlo, staletí starý nástroj první pomoci, zaznamenává v posledních letech v civilní sféře velkolepý návrat, zejména v souvislosti s nedávnými teroristickými útoky. Jeho smysl se dá použít do jediné věty: škrtidlo zachraňuje životy.
Číst článek
Evakuační zavazadlo aneb „Go bag“
V tomto článku budeme pokračovat v tématu vybavení domácnosti na mimořádnou událost. Podíváme se na situaci, kdy v domácnosti nebudeme moci zůstat, ale budeme ji muset narychlo opustit.
Číst článek
Jak připravit domácnost na mimořádnou událost
V souvislosti s válkou na Ukrajině a celkovou eskalací napětí mnoho lidí řeší kromě pomoci i svou vlastní přípravu na možnou krizovou událost. Proto pro vás aktualizujeme náš starší článek o přípravě domácnosti.
Číst článek
Recenze: Trénink vězně
K tréninku sebeobrany a boje obecně jistě patří i silový a kondiční trénink. Ačkoliv sebeobrana samotná musí z principu fungovat i tomu, kdo v kondici zrovna není, ba naopak, má třeba nadváhu, zdravotní problémy, nebo je jen zrovna velmi unavený, je jasné, že fyzicky připravený jedinec bude mít výhodu. Třeba tehdy, bude-li čelit více útočníkům, bude-li muset utíkat a pak bojovat atd.
Číst článek
RBSD kemp 2015
Instruktor, který se nerozvíjí, necvičí a nepoznává nové trendy, je špatný instruktor. V duchu hesla „občas učitelé, navždy studenti“ již několikátým rokem navštěvuji semináře a další akce olomouckého RBSD klubu a olomouckého Fight clubu.
Číst článek
Lee Morrison: klíčovým prvkem sebeobrany jsou měkké dovednosti
Lee Morrison je jedním z předních světových instruktorů na poli reálné sebeobrany (jeho osobu jsme si podrobně představili zde). Dobře je známý i v Čechách – má zde hned několik instruktorů, kteří Leemu pomáhají vyučovat i v zahraničí. Pravidelně k nám také dojíždí vyučovat tematické semináře. Na jednom z nich jsem s ním pořídil následující rozhovor:
Číst článek
Richard Grannon
Richard Grannon patří k méně známým instruktorům reálné sebeobrany. Možná to je způsobeno tím, že to není jeho hlavním zaměstnání a živí se i jinými věcmi, nebo tím, že dlouhodobě žije v Asii. Jeho kvality hlavně na poli psychologie boje jsou nicméně neoddiskutovatelné a uznávané většinou dalších instruktorů.
Číst článek
Analýza úspěšné praxe: případ Angely Champagne
Třicetiletou studentku práv a ženských studií Angelu Champagne napadl ve čtyři hodiny odpoledne u jejího auta v nadzemních garážích recidivista a sexuální násilník Robert John Meyers. Zezadu jí přiložil nůž na krk a poručil: „pojedeme se projet.“
Číst článek
Lee Morrison
Lee Morrison je jedním z předních evropských instruktorů na poli reálné sebeobrany. Dobře je známý i v Čechách; má zde hned několik instruktorů a pravidelně k nám dojíždí vyučovat tematické semináře.
Číst článek
Jim Wagner
Jim Wagner bývá často označován za samotného zakladatele reálné sebeobrany. Ačkoliv nabízí a vyučuje různé kurzy, světu reálné sebeobrany přinesl především velké množství informací a teorie v oblasti přípravy na konflikt, zabezpečení, taktického chování a dalších „měkkých“ dovedností.
Číst článek
Jeff Cooper
Jeff Cooper byl legendárním střeleckým instruktorem, otcem-zakladatelem systému moderní obranné střelby. Pro reálnou sebeobranu je důležitou postavou pro jeho koncept „bojového myšlení,“ o kterém hovořil jako o nejdůležitějším nástroji pro úspěch v konfrontaci. V rámci předkonfliktní fáze a bojové psychologie se k tomuto jeho pojetí obrací celá řada instruktorů reálné sebeobrany dodnes.
Číst článek
Tony Blauer
Tony Blauer je jednou z ikon reálné sebeobrany a není náhodou, že je v tomto přehledu osobností současné reálné sebeobrany uveden jako první. Pokud by někomu náležel pomyslný titul „otce zakladatele“ reálné sebeobrany, byl by to právě on. Jeho osobu nejlépe shrnul jeden můj kamarád: „v osmdesátých letech, zatímco všichni kolo cvičili v kimonech katy, on už do svých tréninků zapojoval modelové situace.“
Číst článek
Stručná historie reálné sebeobrany
Historie sebeobrany (jako střetného, vojenského boje) je podle mnohých historiků stará jako lidstvo samo a dějiny lidstva vidí jako dějin válek, nicméně historie reálné sebeobrany je poněkud kratší. Její vznik většina autorů pokládá do období okolo roku 1920 do tehdy britského přístavního města Šanghaj, které bylo díky rozsáhlé aktivitě čínských triád a čilému obchodu s opiem považováno za jedno z nejnebezpečnějších na planetě.
Číst článek
Představení: S.D.S. concept
Self-defence stick nebo-li kobutan (též kubotan) je malá úderová zbraň v podobě krátké tyčky do dlaně. S.D.S. concept je originální systém sebeobrany s touto zbraní, vytvořený rakouským instruktorem bojových umění Peterem Weckaufem. Protože jako certifikovaný instruktor S.D.S. conceptu používám jeho prvky při výuce – jak v průběhu kurzů, tak některých seminářů – dovolím si tento systém krátce představit.
Číst článek